Chytré SIM do měřičů stále oblíbenější, pečují o energie i správu aut

Ekonomika
27. 1. 2014 17:14
Chytré SIM do měřičů jsou stále oblíbenější, starají se o energie i správu aut.
Chytré SIM do měřičů jsou stále oblíbenější, starají se o energie i správu aut.

Měřící přístroje s vlastní SIM kartou se stále více používají k odpočtům energií, vody či pro správu vozových parků. Mezi průkopníky v ČR patří společnost ČEZ, na celém trhu se pohybuje až milion SIM karet v měřících přístrojích. Kromě velkých firem na ně slyší i jednotlivé domácnosti, které chtějí ušetřit.

Takzvaný smart meteringem se označuje soubor technologií, které umožní dálkové odečty měřicích zařízení - obvykle vodoměrů, plynoměrů a elektroměrů. Součástí této technologie je také komunikace měřicích zařízení s datacentrem distributora a možnost komplexnějšího sledování například provozu aut ve vozovém parku.

Tuzemští operátoři vydávají těchto SIM karet stále více. Tato oblast je totiž pro ně jedním z klíčových růstových trhů do budoucna.

"O2 provozuje v Česku více než 200 tisíc M2M (machine to machine - pozn. red.) SIM karet. Nejčastější aplikací je služba fleet managementu (správa vozových parků), reprezentovaná službou Car Control," uvedla Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení operátora O2. "Počet SIM karet v zařízeních M2M se v celkovém objemu pohybuje v řádech statisíců. Evidujeme rovněž rostoucí poptávku od zákazníků," tvrdí Patricie Šedivá z T-Mobile.

Nejvíce SIM karet pro odpočty zatím v ČR distribuoval Vodafone. "V Česku má Vodafone zhruba polovinu trhu s M2M řešením. Jako první od letošního dubna nabízíme služby globální M2M SIM karty včetně vlastní platformy," říká tisková mluvčí Vodafone Markéra Kuklová. Celkem je tedy na trhu v České republice na milion těchto SIM karet.

Komunikace mezi přístroji pomocí SIM karet představují celosvětově rostoucí trh. "Stejný vývoj sledujeme i v Česku. Nabídka služeb i poptávka po nich roste nejen ve firemním segmentu, ale čím dál větší zájem zaznamenáváme i mezi koncovými zákazníky," popisuje zvýšení zájem lidí Mikšovská. To potvrzují i ostatní dva operátoři.

Jak měřiče se SIM fungují

V rámci M2M řešení dochází k přenosu dat a informací z koncového zařízení - typicky se jedná o auta, elektroměry, alarmy, bankomaty. Díky využívání mobilní sítě je možnost spravovat i taková zařízení, která jsou v pohybu nebo hůře dostupná. Mezi hlavní zákazníky patří velké společnosti z energetiky, teplárenství či vodárenství.

Elektroměr dokáže díky SIM kartě řídit spotřebu energií."Skupina ČEZ, včetně všech společností, které náleží do majetkového portfolia využívá k těmto účelům v mobilních sítích několik desítek tisíc SIM karet," uvedl na dotaz online deníku TÝDEN.CZ tiskový mluvčí energetického kolosu ČEZ Ladislav Kříž.

Chytré SIM karty do měřičů využívá také společnost Veolia. "Jedná se o několik jednotek tisíc SIM karet. Nejvíce se ve společnostech skupiny Veolia SIM karty používají pro přenosy provozních stavů našich zařízení tam, kde není trvalá obsluha (například stavy čerpadel a hladin v čerpacích stanicích nebo vodojemech)," popsal jejich využití provozní ředitel Veolia Voda Bohdan Soukup. U Veolie jejich počet již neroste, protože většina míst jimi již byla osazena. Nevýhodou je podle něj závislost na jiném subjektu a cena, kterou je nutné operátorovi za spojení platit.

Čeká se další boom

Strojů a různých zařízení, která by takto spolu mohla jednoduše komunikovat je na světě mnohem více něž lidí. Ať už jde o odpočty energií, komunikaci s ledničkou kvůli optimálnímu nastavení teploty nebo služby ve zdravotnictví. Proto je tato oblast důležitá jak pro operátory, tak i pro výrobce softwaru a jednotlivých zařízení. Odhady technologických společností Cisco a Ericsson předpovídají, že v roce 2020 bude přes internet propojeno 50 miliard zařízení. Více na: http://euro.e15.cz/archiv/halo-tady-lednice-1046946#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Operátoři se nové "frontové boje" připravují již nyní. Například O2 už ve Velké Británii zvítězila v projektu Smart metering, kde bude jedním z poskytovatelů M2M komunikace pro projekt přibližně 53 milionů připojených elektroměrů do roku 2020.

"Počet instalací M2M zařízení neustále roste, jedná se o velice dynamický trh s velkým potenciálem. M2M konektivita tvoří ovšem přibližně 15 procent celého M2M řešení, které jinak zahrnuje služby, software, integraci a hardware," popisuje Kuklová. Vodafone má na celém světě již kolem čtrnácti milionů SIM karet pro M2M komunikaci. 

Do roku 2017 by se měl počet komunikujících přistrojů podle odhadů až ztrojnásobit. Jelikož je trh s mobilním voláním již dávno nasycen, vydají se operátoři cestou datové revoluce. Jedním z jejích průvodních jevů bude i strmý nárůst komunikace mezi přístroji na bázi M2M.

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ