Čína vyrazila na Západ. Hedvábnou stezkou

Ekonomika
9. 11. 2015 06:00
Čína pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga rozjíždí investice v Evropě.
Čína pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga rozjíždí investice v Evropě.

Nejlidnatější země světa chce zvýšit svůj význam v mezinárodním obchodu. Proto staví obdobu legendární obchodní cesty pro třetí tisíciletí a investuje biliony korun. Branami na Západ budou pro Čínu Londýn i Praha.

Čína se rozhodla proinvestovat část svých měnových rezerv, které přesahují čtyři biliony dolarů, tedy takřka sto bilionů korun, a vybudovat moderní Hedvábnou stezku pro třetí tisíciletí, označovanou jako iniciativa Jednoho pásu, jedné stezky.

Má jít o nejrozsáhlejší projekt ekonomické diplomacie od dob amerického Marshallova plánu, který pomohl k rekonstrukci Evropy po druhé světové válce. Ekonomický pás a námořní stezka, které projekt propojují, se dotknou ekonomik 65 zemí a jejich více než tří miliard obyvatel. Čínský prezident Si Ťin-pching slibuje, že nová Hedvábná stezka přinese všem partnerům v následující dekádě obchodní příležitosti v hodnotě 2,5 bilionu dolarů, tedy téměř 62 bilionů korun.

"Hedvábnou stezku si lidé pamatují z dějepisu jako jedno z prvních označení, jež nesouvisí s tvrdou silou. Přesně takové pozitivní asociace chtějí Číňané zdůrazňovat," řekla listu Financial Times profesorka čínské historie na univerzitě Yale Valerie Hansenová.

Číňané stále více investují i po Evropě. V Česku je aktivní především největší šanghajská společnost CEFC China Energy Company Limited, jejíž nákupy se v tuzemsku rozjely letos v září. Pořídila osmdesátiprocentní podíl v Pivovarech Lobkowicz a podepsala strategickou dohodu s leteckou společností Travel Service, kde může v prvním kroku získat podíl 10 procent a později ho zvýšit na 49,9 procenta. K tomu si CEFC spolu s majitelem Travel Service Jiřím Šimáněm pořídila fotbalovou Slavii. A hodlá navýšit svůj podíl ve skupině J&T Finance.

CEFC také kupuje minoritní podíl v mediální skupině Médea Group a vydavatelství Empresa Media, které vydává i časopis TÝDEN. Číňané si pořídili také Martinický palác na Hradčanském náměstí a od společnosti CPI i bývalou budovu Živnobanky. Praha se má stát centrem pro další expanzi CEFC ve střední a východní Evropě.

Podobných nákupů by do budoucna mělo v Česku přibývat. Podpoří je Čínské investiční fórum, které se od 9. listopadu koná v Praze. Na akci pořádanou Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce dorazí představitelé Česka, Číny a dalších patnácti států. Spolu s podnikateli budou řešit možnosti ekonomické spolupráce, výzkumu a vývoje i iniciativu nové Hedvábné stezky.

Vedle CEFC či Bank of China se jí zúčastní i společnosti jako China Merchants Capital Management spadající do stejné skupiny jako firma, jež buduje přístavy pro Hedvábnou stezku, jedna z největších čínských firem Shanghai Greenland Group a Ping An Bank, jejíž majitel kupuje nemovitosti i v Berlíně.

I v tuzemsku se firmy říše středu zaměřují na stále pokročilejší technologie. Například na okraji Nymburka chce producent televizorů Changhong příští rok vybudovat inovační centrum více než za půl miliardy korun.Čtěte TÝDEN.

* Jaké jsou s Hedvábnou stezkou plány?

* Které další firmy čínské společnosti kupují?

* Kam se investice soustředí?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 9. LISTOPADU 2015.

Autor: - yak -, Jakub KřešničkaFoto: ČTK , PA/TOBY MELVILLE

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ