Čínští turisté v Česku v letošním 3. čtvrtletí poprvé utratili více než Rusové. Od července do září připadlo na čínské návštěvníky 33 procent celkové částky, kterou turisté ze států mimo EU v ČR v obchodech nechali. Podíl Rusů klesl meziročně z 31 procent na 16 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.
Podíl Číňanů na celkových útratách by měl v dalších čtvrtletích podle společnosti dále růst. Průměrná výše nákupu stoupla meziročně u čínských turistů z 15 935 Kč na 19 404 korun. V případě ruských návštěvníků se zvýšila z 6836 Kč na 7172 korun.
"Průměrný nákup turisty z Hongkongu se meziročně zdvojnásobil na 28.000 Kč, což je nejvyšší průměrná útrata turistů ze zemí mimo EU," uvedl jednatel společnosti Global Blue Jiří Macas.
Rusové letos v ČR nejvíce nakupují módu a oblečení (65 procent), hodinky a šperky (13 procent), elektroniku (4 procent) či sklo (3 procent). Průměrný nákup Číňanů se výrazněji liší. Nejvíce v tuzemských obchodech utrácejí za šperky a hodinky, které tvoří 41 procent jejich nákupů. Meziročně se obliba tohoto sortimentu zvýšila. "V roce 2015 hodinky a šperky vzrostly o 13 procentních bodů oproti loňskému třetímu čtvrtletí, což může být způsobeno přílivem světoznámých hodinkářských značek především v Pařížské ulici," dodala Zuzana Roubíčková z Global Blue. Oblečení se na nákupech Číňanů podílí z 40 procent a české sklo z 16 procent.
Do Česka loni přijelo o pětinu víc čínských turistů, celkem 211 tisíc. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se jejich počet letos zvýší na zhruba 270 tisíc. Tomu má pomoci i nová letecká linka. Čínské aerolinie Hainan Airlines v září začaly provozovat spojení mezi Prahou a Pekingem, ročně by ho mělo využít asi 60 tisíc cestujících.
Podíl jednotlivých národností na celkovém objemu útrat turistů ze zemí mimo EU v procentech: