Od loňského zásahu České národní banky dramaticky zdražila řada základních potravin, alkohol i cigarety. Stále více Čechů má hlouběji do kapsy. A není ani trochu jisté, že přebytky zboží související s ruskými odvetnými sankcemi situaci změní k lepšímu.
Pátek odpoledne v supermarketu v Benešově u Prahy. Řada zejména starších zákazníků bloudí mezi regály se zbožím. Příliš je nezajímá značka výrobce, ale zastavují se u zboží s letáčkem akce. Obrázek, který je v obchodech k vidění stále častěji.
Zvýšení cen nejvíce pocítili ti nejchudší, mezi něž důchodci patří, jinými slovy "spodních deset procent". Ti za jídlo utratí mnohem větší část svých příjmů, celou čtvrtinu, zatímco většina obyvatel jen pětinu výplaty. Z potravin vystoupaly nejvýše ceny masa a zeleniny. Nejvíce od loňska zdražil celer - na 32 korun, tedy téměř o deset korun. O dvacet procent podražila třeba rajčata, kilo teď stojí více než pětatřicet korun.
Výrazně si lidé připlatí i za poštovné, které poskočilo o třetinu na třináct korun za dopis (viz tabulka Třicet věcí, které nejvíce zdražily).
Za zdražením stojí loňská listopadová intervence České národní banky (ČNB), která korunu oslabila o deset procent, což se projevilo zvýšením cen u většiny zboží z dovozu. "Nejvíce podražilo čerstvé zboží, na které domácnosti věnují polovinu svých výdajů," vypočítává Vladimíra Šebková ze společnosti GfK zabývající se vyhodnocováním informací o trhu a spotřebitelích. "V něm pak nejvíce zdražily mléčné výrobky, čerstvá zelenina a maso," dodává.
* Kdy přijde další zdražení a které zboží bude stát více?
* Jak řeší nižší kupní sílu průměrní Češi?
* Co naopak zlevnilo?
Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 25. srpna 2014.