Bankovní rada České národní banky zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází okolo konce roku 2016. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016. Inflace totiž bude většinu příštího roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.
"Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává," uvedl guvernér. Ten přitom již dříve upřesnil, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. V záznamu z minulého jednání rady ovšem centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky (ECB). Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů do jara 2017.
Guvernér ovšem v této souvislosti uvedl, že ČNB může ukončit režim devizových intervencí dříve, než ECB ukončí program nákupu dluhopisů. "Náš měnový cyklus není synchronizovaný s ECB," uvedl Singer. Zároveň dodal, že konec kurzového závazku nebude znamenat, že by se kurz koruny začal neřízeně pohybovat. "Vždy jsme měli systém řízeného plovoucího kurzu, a i v tomto smyslu i po opuštění závazku zůstává princip zmírňování prudkých pohybů kurzu," dodal Singer.
Jednání ČNB tak dopadlo podle hlavního analytika ING Jakuba Sidlera podle očekávání. "Co se týče komunikace kurzového závazku, tak ČNB stále závazně neprodloužila kurzový závazek na celý rok 2016. To naznačuje, že si je současná bankovní rada vědoma nejistoty plynoucí z personálních změn v bankovní radě v druhé polovině roku 2016 a nechce tak předčasně učinit závazek, který by nemusel být dodržen," uvedl.
Analytik České spořitelny Jan Polanský se domnívá, že ukončení režimu kurzového závazku ČNB neskončí dříve, než ECB ukončí svůj program odkupu dluhopisů. "Z našeho pohledu by byl jakýkoliv exit v okamžiku, kdy ECB nadále uvolňuje svou měnovou politiku, komplikovaný," uvedl.
Bankovní rada České národní banky opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.
Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera zhruba vyrovnaná. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří nižší domácí ceny potravin, cenový vývoj v zahraničí včetně poklesu cen ropy. Naopak mezi rizika ve směru růstu cen patří rychlejší než očekávaný růst mezd. Dalším faktorem může být skutečnost, že nedojde k očekávanému poklesu regulovaných cen zemního plynu a elektřiny pro domácnosti v příštím roce.
K poslednímu vývoji ekonomických indikátorů Singer poznamenal, že jejich vývoj ukazuje na pokračující robustní růst české ekonomiky.
ČNB: Termín ukončení intervencí? Zřejmě na konci roku 2016
Ekonomika
16. 12. 2015 15:57
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK