<span>ČSA zůstanou státní.</span> Fischerova vláda je neprodá

Ekonomika
26. 10. 2009 13:47
ČSA zůstanou státní - vláda zamítla prodej společnosti.
ČSA zůstanou státní - vláda zamítla prodej společnosti.
ČSA zůstanou státní - vláda zamítla prodej společnosti.

České aerolinie zůstanou státní firmou. Fischerova vláda se dnes rozhodla, že národního dopravce prodávat nebude. Oznámili to premiér Fischer a šéf ministerstva financí Eduard Janota.

Janotův úřad vládě doporučil, aby si aerolinky nechala. Balík téměř 92 procent akcií zůstane ve vlastnictví státu. "Rozhodnutí vlády bylo jednoznačné, s návrhem souhlasili všichni přítomní ministři," uvedl Janota.

Miliarda byla málo

Stát tak zamítl nabídku konsorcia Unimex - Travel Service, které jako jediné pokračovalo v privatizaci. Za aerolinky nabízelo jednu miliardu korun, stanovilo si však podmínku, že firma musí mít nulové jmění. Vláda by v tomto případě musela aerolinky podpořit přibližně dvěma miliardami korun.

"Dnešní rozhodnutí vlády respektujeme a bereme na vědomí. Jsme přesvědčeni, že naše nabídka byla v kontextu s miliardovými ročními ztrátami ČSA a miliardovými půjčkami nabídkou vysoce standardní," uvedlo konsorcium ve svém tiskovém prohlášení.

Rozhodnutí Fischerovy vlády podpořil i předseda ODS Topolánek.Jak však Janota zdůraznil, vláda se nerozhodla pouze podle nabízené ceny. "Roli hrály i další okolnosti," tvrdí ministr financí. Vládě například vadilo, že konsorcium odmítlo složit kauci ve výši dvaceti milionů korun nebo že chtělo cenu za aerolinky uhradit ve čtyřech splátkách, přičemž poslední by složilo až v listopadu 2013. "Neměli jsme žádnou garanci, že tyto prostředky dostaneme," říká Janota. Doporučení, aby nabídku neakceptovala, dostala vláda i od sítě poradenských společnosti Deloitte.

„Rozhodnutí o privatizaci ČSA je výhradně v pravomoci vlastníka společnosti  a přísluší vládě České republiky," reagovala tisková mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí, která v současné době vyřizuje i záležitosti týkající se ČSA.

"Závěr vlády není žádné překvapení, všechny kroky k tomu spěly," myslí si letecký analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Nabídka konsorcia podle něj byla strukturována "divně". "Cena nebyla úplně adekvátní, vláda si navíc asi nemohla dovolit dorovnávat ten vlastní kapitál," dodává pro on-line deník TÝDEN.cz.

Politici souhlasí

Letadlo ČSA (ilustrační foto).Dnešní krok vlády podporuje i předseda Občanských demokratů Mirek Topolánek. "Pokud by o problému hlasovala moje vláda, rozhodla by úplně stejně," řekl na dnešním briefingu. To, že se ministři rozhodli aerolinie neprodat, nechápe jako ukončení privatizačního procesu, ale konkrétního výběrového řízení. V budoucnu by podle něj měly snahy o prodej firmy pokračovat. "Nedomnívám se, že by měla společnost dlouhodobě zůstat ve vlastnictví státu," doplňuje Topolánek.

S prodejem firmám Unimex a Travel Service nesouhlasil ani předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Přitoupit na nabídku jediného uchazeče, který je kvalifikovaný pouze v oblasti charterových letů, se nám zdálo nemožné," tvrdí Paroubek. Na rozdíl od většiny politiků i analytiků prosazuje majetkové propojení s Letištěm Praha. ČSA by se tak podle něj vyhnuly ekonomickým problémům.

ČTĚTE TAKÉ: Zemětřesení v ČSA: vedení aerolinek odchází
                        Zvládne Dvořák řídit ČSA a zároveň Letiště Praha?

Janota dále informoval, že se vláda rozhodla pro kapitalizaci úvěru od společnosti Osinek, které dluží 2,5 miliardy korun. Znamená to, že pohledávku Osinku převede na podíl, který v Českých aeroliniích získá. "Společnost bude cíleně a cílevědomě kapitalizována," komentoval ministr financí.

Tento krok aerolinkám podle Janoty pomůže přežít následující období. "Potřebujeme zdroje pro financování v zimních měsících," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci vlády.

Foto: ČSA, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ