Živnostenské úřady ani profesní organizace nezaznamenaly za čtvrt roku fungování elektronické evidence tržeb (EET) v Moravskoslezském kraji větší potíže ani hromadné uzavírání provozoven. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) měli ale restauratéři často špatně nastavené pokladny.
Maximální odezva systému finanční správy má být dvě sekundy, to znamená, že do dvou sekund od okamžiku, kdy prodejce odešle evidenci tržby, by mělo zařízení obdržet potvrzující zprávu z daňového portálu. Při delší odezvě může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.
Chyba na straně výrobce
"Někteří to měli špatně nastavené a stěžovali si, že trvá třeba minuty, než to ten systém schroustá. Bylo to nastavením tiskárny. Oni si s tím nevěděli rady, takže jsme je museli orientovat v tom, aby jim to dodavatel náležitě upravil. To byly snad jediné problémy, že to bylo chybně nastavené od výrobce," řekl manažer pro legislativu AMSP Věroslav Sobotka.
Problémy ale podle něj můžou mít po spuštění druhé vlny starší obchodníci, kterým je 70 nebo 80 let, a práci s novým zařízením budou těžko zvládat. "Můžou mít třeba tablet, ale to pro ně moc není, a tlačítková pokladna se jim zase nevyplatí, to už je nad jejich možnosti, když vydělávají pár tisíc měsíčně," řekl Sobotka.
Povinná EET začala platit loni od 1. prosince pro restaurace a ubytovací zařízení. Druhá vlna zavádění EET začne tuto středu a týká se hlavně 250 tísíc maloobchodních a velkoobchodních firem. Další obory podnikání přijdou na řadu později. Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice opatření kritizuje.
Bilance zrušených živností
Zástupci živnostenských úřadů v Karviné a Novém Jičíně řekli, že žádné zvýšené rušení živností v souvislosti se zavedením EET nezaznamenali. Vedoucí živnostenského odboru pro správní obvod Nový Jičín Stanislav Bartoň řekl, že od 1. ledna do 30. listopadu 2016 zrušilo živnost 157 a přerušilo 555 podnikatelů, přičemž ve stejném období roku 2015 to bylo 149 a 597 živnostníků. V období od 1. prosince 2016 do letošního 23. února živnost zrušilo 56 a přerušilo 247 podnikatelů (od 1. prosince 2015 do 1. března 2016 to bylo 53 a 262 živnostníků). "Je tedy možno dovodit, že zavedení EET se ve správním obvodě Nový Jičín neprojevuje zvýšením počtu rušených nebo přerušovaných živností," uvedl Bartoň.
Obdobná situace byla i v Karviné, kde v prosinci 2016 ani 2015 nezrušil hostinskou živnost nikdo. Mluvčí úřadu Šárka Swiderová řekla, že nezaznamenávají ani hromadné rušení živnostenských oprávnění souvisejících s obchodní činností, jíž se týká druhá vlna EET. "Ale chodí podnikatelé, kteří vůbec v této oblasti nepodnikají (nemají příjmy), ale stále obor podléhající EET v živnostenském listu mají. Ti tento obor ruší, ale obecně neruší jiné své volné živnosti. Důvodem je podle nich, že nedostávají jasnou odpověď na to, zda když neprovozují a nemají příjmy, musí mít přesto EET," uvedla Swiderová.
Zástupce neziskové organizace Kafira Radim Miklas upozornil, že problémy budou mít zrakově postižení podnikatelé, pro něž registrační pokladny EET nejsou technicky uzpůsobeny. Jedním z možných východisek by podle něj bylo udělení výjimky za zákona.