Česká národní banka (ČNB) odejmula spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu, uvedla ČNB.
Rozhodnutí nabylo právní moci dnes. Tiskový mluvčí Unibonu Jaroslav Odstrčilík uvedl, že pobočky záložny normálně fungují a své vklady si lidé mohou kdykoli vyzvednout.
Záložna Unibon, sídlící v Ostravě, spravovala koncem minulého roku vklady přes 2,8 miliardy korun zhruba 4400 klientů.
Záložna podle ČNB dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění centrální banky. "Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům ČNB shledala odnětí povolení za jediné možné a efektivní řešení, které zabrání dalšímu porušování právních předpisů a uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny a tím i ohrožování majetku jejích členů," uvedl mluvčí centrální banky Marek Petruš.
Stopka všem činnostem
Počínaje dneškem nesmí záložna Unibon přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků. Členům družstva ČNB doporučuje vyčkat na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud.
Mluvčí Unibonu řekl, že rozhodnutí ČNB o odejmutí licence bylo právnímu zástupci záložny doručeno dnes v 10.30. "Provoz Unibonu v tuto chvíli není omezen, pobočky jsou otevřeny. Máme likviditu na to, abychom mohli vyplácet vklady, také trvalé příkazy a platby, které mají lidé nastaveny, normálně běží," řekl Odstrčilík.
Dodal, že další kroky už bude řešit likvidátor, který převezme pravomoci vedení Unibonu. ČNB by jej podle Odstrčilíka měla navrhnout bez zbytečného odkladu. "Současné vedení Unibonu musí prostudovat rozsáhlý spis k rozhodnutí o odejmutí licence. Následně bude své členy informovat o tom, co vlastně byly hlavní důvody, které vedly ČNB k tomuto kroku," řekl Odstrčílík.
Původní plány
Nové vedení záložny v prosinci slibovalo výrazné posílení kapitálu. Výhledově plánovalo další velké investice a po stabilizaci Unibonu chtělo žádat o bankovní licenci.
ČNB zahájila správní řízení s kampeličkou o odebrání licence 25. listopadu 2011. Unibon zakončil loňské třetí čtvrtletí ztrátou 6,6 milionu korun. Téměř polovina úvěrů, které záložna poskytla, byla nesplácena déle než 90 dnů. Poměr kapitálu k rizikově váženým aktivům se u Unibonu téměř rok pohyboval pod požadovanou osmiprocentní hranicí.
Situace Unibonu souvisela podle Hospodářských novin s problémy holdingu Geofin ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Prostřednictvím své stavební firmy VOKD a Geofinu ovládal Zátorský skoro třetinový podíl Unibonu, loni v létě pak větší část podílu prodal. Záložna poskytovala Geofinu úvěry, jenže holding je kvůli potížím nesplatil, píše se v listu.
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček od roku 2002 rostou. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard Kč z 11,3 miliardy korun vkladů. Družstevní záložny, kterých nyní bez Unibonu působí na trhu 13, musejí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání.