Od 1. listopadu dojde k revoluční změně v komunikaci mezi podnikateli a úřady. Obě strany totiž budou muset ze zákona používat datové schránky, prostřednictvím nichž budou přijímat a odesílat úřední dokumenty. Za zrychlení a zlevnění komunikace s orgány veřejné moci však draze zaplatí ti, kteří si data nevyzvednou včas.
"Taková firma se vystavuje hrozbám pramenícím z takzvané fikce doručení. Dokumenty ze strany orgánů veřejné moci totiž budou po deseti dnech považované za doručené, přestože si je odpovědná osoba ve schránce nepřečetla. Nepřebírání pošty v datové schránce může skončit až exekucí," říká Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Podle spoluautora návrhu zákona a člena Legislativní rady vlády Vladimíra Smejkala se však nic podstatného nemění. "Právní důsledky nevyzvednutí datové schránky jsou stejné jako v případě nepřebrání listinné korespondence. Vůbec celý systém se liší v podstatě pouze nosným médiem," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Povinné schránky mají ušetřit náklady
Elektronická úložiště budou ze zákona povinná pro právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a orgány veřejné moci. Oběma stranám by měly přinést úsporu peněz i času. Ušetří se za poštovné, odeslání datové zprávy bude totiž zdarma. Jednatel bude mít ke schránce přistup odkudkoliv, kde je dostupný internet, tím dojde k úspoře času. Přístupem do datové schránky bude moci pověřit i další osoby.
"Orgány veřejné moci posílající většinu své korespondence jako obálky s pruhem ušetří od 40 do 67 procent nákladů. U obyčejných zásilek dosáhne úspora 11 až 51 procent," uvedl Korbel.
Avšak zavedení datových schránek nebude zadarmo. Podle rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa vydá stát v roce 2009 na podporu zavedení 1,3 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Z České pošty bude akciovka nejdřív v listopadu
Výhodou schránek má být kromě časové a finanční úspory podle Vladimíra Smejkala jejich vysoká úroveň zabezpečení. „Pro přenos dat používají zabezpečené kódování https a každý, kdo se chce přihlásit, se musí jednoznačně identifikovat," uvedl.
Zkušenosti chybí
Jako největší potenciální riziko se tedy jeví možná nepřipravenost úřadů i podnikatelů na práci s elektronickými dokumenty. Ministerstvo vnitra sice tvrdí, že systém je dobře připraven, možné zádrhely ale nevylučuje.
Tak obsáhlý a provázaný projekt, který v budoucnu doplní i základní registry, totiž jinde v Evropě neexistuje. "Systém podobný datovým schránkám však už v současnosti připravuje Německo," uvádí ministerstvo.
A firmy se zatím do registrace datových schránek moc nehrnou, přestože celý proces trvá jen několik minut. "Do středy 28. října si datovou schránku aktivovalo 77 591 firem. Vzhledem k tomu, že mnoho právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku jsou takzvané mrtvé, není možné určit podíl z celkového počtu," tvrdí Korbel. K 30. říjnu pak počet aktivací celkově přesáhl 95 tisíc, řekla ČTK mluvčí pošty Marta Selicharová.
Všem povinným subjektům, které si schránku včas neaktivují, bude automaticky aktivována k 1. listopadu 2009. Dobrovolně si je mohou aktivovat fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby, tedy osoby samostatně výdělečně činné a živnostníci.
Foto: Česká pošta, Robert Zlatohlávek