Tuzemská ekonomika za celý loňský rok klesla o 1,1 procenta, ale pokračuje v oživování. V loňském čtvrtém čtvrtletí dokonce vykázala zřejmě jeden z nejrychlejších růstů mezi okolními zeměmi. Hrubý domácí produkt mezičtvrtletně stoupl o 1,6 procenta a meziročně o 0,8 procenta, což je výrazně nad odhady ekonomů. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěl především vývoj spotřební daně z tabákových výrobků a alkoholu, uvedl ČSÚ.
"Česká ekonomika koncem roku výrazně šlápla na plyn a mezičtvrtletně jela nejvyšší rychlostí od roku 2007. Vrátila se tedy do procesu dohánění svých vyspělejších sousedů," uvedl analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek. Výkon ekonomiky z přelomu roku dal podle Sobíška dobrý základ tomu, aby letošní růst překročil dvě procenta.
Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil že oživení zrychlilo ke konci roku nejen v ČR ale i v Evropě. Německá ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,4 procenta, francouzská o 0,3 procenta, Slovensko rostlo o 0,4 procenta. "Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí bude takřka jistě nejrychlejší v Evropě," dodal k tomu analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
"Meziroční snížení HDP za rok 2013 bylo důsledkem především slabé poptávky po investičním zboží a částečně i poklesem aktivního salda zahraničního obchodu. Výdaje na konečnou spotřebu zůstaly přibližně na úrovni předchozího roku," uvedl ČSÚ.
I přes velmi solidní údaje o HDP z konce loňského roku podle analytika ČSOB Petra Dufka za poslední dva roky ekonomika odepsala dvě procenta a vrátila se na úroveň přelomu roku 2009/2010. "Vyhlídky pro růst českého hospodářství zůstávají pro letošní rok velmi příznivé," uvedl. Zároveň ale upozornil, že dnešní údaje mohou doznat ještě výrazných změn, jelikož se jedná o první odhad. K výrazným revizím například došlo u údajů za třetí čtvrtletí.
Českému hospodářství se loni dařilo zejména ve zpracovatelskému průmyslu, energetice, peněžnictví a pojišťovnictví. Pokles byl zaznamenán naopak u stavebnictví, zemědělství, obchodu, dopravě i ve službách.
Na výdajové straně tuzemské ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky v posledním loňském čtvrtletí se podle statistiků podílela především tvorba fixního kapitálu, a to zejména investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Výdaje na konečnou spotřebu domácností i vládních institucí zůstaly přibližně na úrovni předchozího roku.
V zahraničním obchodě vzrostl vývoz zboží o výrazných 4,8 procenta, obdobně se však vyvíjel i dovoz zboží, který se zvýšil o 4,5 procenta. Příspěvek zahraničního obchodu k růstu celkové poptávky proto byl pouze nepatrný, dodal ČSÚ.