Drahá nafta žene až polovinu dopravců na zahraniční pumpy

Ekonomika
14. 9. 2012 15:35
Podle Česmadu Česká republika přichází až o sedm miliard ročně kvůli tankování v cizině.
Podle Česmadu Česká republika přichází až o sedm miliard ročně kvůli tankování v cizině.

Čeští automobiloví dopravci zvýšili kvůli tuzemské drahé naftě podíl tankování v zahraničí na 50 procent. Před zvýšením spotřební daně v roce 2010 tankovali 80 procent pohonných hmot v Česku. Vyplývá to z údajů sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Drahá nafta představuje podle dopravců zásadní problém. Při všeobecném tlaku na náklady a nynějším převisu dopravních kapacit nad poptávkou je velmi problematické zvýšené náklady na naftu promítnout do cen.

"Dopravci, kteří mohou, tankují v zahraničí. Samozřejmě se tak chovají i tranzitující kamiony a my jsme přesvědčeni, že v důsledku vysoké spotřební daně přichází ČR až o sedm miliard ročně," řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Jednotlivé dopravní firmy přesně sledují, kde a za kolik tankují. Středně velcí dopravci zaplatí na spotřební dani mimo Česko desítky milionů korun.

Snížení spotřební daně z pohonných hmot opakovaně navrhuje ČSSD, pokles daně u nafty chtěly prosadit také Věci veřejné. Ministerstvo financí ale snížení spotřební daně odmítá s tím, že se státy Evropské unie v roce 2005 zavázaly, že k takovému kroku nepřistoupí.

"Neobáváme se ani toho, že by se nižší daň neprojevila u čerpadel. Jednak je zde nejhustší síť pump a z toho pramenící konkurence, obzvláště příhraniční čerpadláři jsou jistě vyhladovělí a cenu by rychle snížili, aby se dotáhli pod zahraniční sousední konkurenci. V neposlední řadě střední a velké firmy disponují vlastními čerpacími stanicemi, takže se jich marže pumpařů nijak nedotýkají," dodal Felix.

V Česku činí spotřební daň za naftu 10,95 kč/l, na začátku roku 2010 se zvedla o korunu. Stát čekal, že zvýšení daně přinese do rozpočtu sedm miliard ročně navíc, to se však kvůli nízké spotřebě nestalo. V roce 2009 se na spotřební dani z pohonných hmot vybralo 79,45 miliardy korun, v roce 2010 výběr činil 81,4 miliardy korun. Loni se výběr dokonce snížil na necelých 81 miliard korun.

V současnosti se cena nafty u tuzemských čerpadel pohybuje kolem rekordních 37 korun. Před zvýšením spotřební daně, tedy na konci roku 2009, to bylo o desetikorunu méně, za růstem ceny je ale hlavně zdražení ropy. Rovněž benzin je nejdražší v české historii, v průměru 38,51 korun za litr.

Spotřeba u pump klesá

To vše se projevuje i na celkové spotřebě paliv. Dodávky na český trh se v prvním pololetí meziročně snížily o necelá čtyři procenta na 839 tisíc tun, spotřeba nafty stagnovala na 1,96 milionu tun, vyplývá z údajů České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Spotřeba benzinu každoročně klesá od roku 2005. Loni se spotřebovalo zhruba 1,8 milionu tun benzinu. Letos by to podle některých odhadů mohlo být až o desetinu méně.

Podle generálního sekretáře ČAPPO Miloše Podrazila ceny benzinu dlouhodobě rostou, a lidé tak omezují jízdy autem.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Eurostat: Inflace v EU se v březnu snížila na 2,5 procenta, klesla i v Česku

Ekonomika
16. 4. 2025

Nevíte, co s penězi? Cena zlata roste a zřejmě se nezastaví. I díky Trumpovi

Ekonomika
16. 4. 2025
ilustrační foto

Česku se daří líp, životní prostředí je lepší, ale jsme v Evropě na chvostu

Ekonomika
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ