Dravci ze Silicon Valley mohou ohrozit banky i mobilní operátory

Ekonomika
27. 2. 2014
Vládce Facebooku Mark Zuckerberg.
Vládce Facebooku Mark Zuckerberg.

Pro společnosti ze sektorů, které byly považovány za stabilní až nudné, jako jsou telekomunikace a bankovnictví, mohou nastat krušné časy. Vyvstává jim nečekaná konkurence ze strany technologických společností.

Největší sociální síť světa Facebook již oznámila, že aplikace WhatsApp začne nabízet k textovým zprávám rovněž volání. WhatsApp koupil Facebook za 19 miliard dolarů minulý týden. Sociální síť Marka Zuckerberga má přitom přes miliardu uživatelů, což je slušná klientská základna. Rozjezd telekomunikačních služeb by tak operátorům mohl v brzké době zamotat hlavu. Ostatně do telekomunikačních služeb proniká stále více i další technologický kolos Apple.

Už nyní ostatně WhatsApp a podobné firmy ukrajují operátorům obrovské tržby z textových zpráv, jejichž výši odhadla společnost Ovum na 32,5 miliardy v loňském roce. Do roku 2016 se má propad tržeb operátorů kvůli těmto službám snížit o 54 miliard dolarů.

Telekomunikace ale nejsou jediné odvětví, které se nových technologických hráčů obává. Před několika dny prohlásil šéf amerického bankovního kolosu JPMorgan Chase James Dimon, že za největší konkurenty považuje nejen bankovní hráče jako Wells Fargo či čínskou banku Industrial & Commercial Bank of China, ale rovněž technologické společnosti: "Všechny chtějí jíst náš oběd."

Kolosy Google a Apple už zkouší proniknout do mobilních plateb. Apple využívá gigantickou databázi iTunes, kde jsou zaznamenány údaje o více než 400 milionech kreditních karet a zkoumá možnosti, jak expandovat do mobilních plateb, sdělil agentuře Bloomberg zdroj obeznámený s celou záležitostí. Aukční síň eBay pak vlastní internetový platební systém PayPal.

Pokud se technologičtí hráči rozhodnou pro expanzi do plateb a financí, mohou překvapivě rychle nahradit současné platební karty. Mají totiž daleko lepší technologie, než současné karetní společnosti. Problém může být ovšem v politické a regulatorní části, protože je jasné, že "staří hráči" se nebudou chtít vzdát svých desítky let budovaných pozic. Lobbování u politiků tak může nástup technologických dravců zdržet, ale jistě ho nezastaví. To mohou jen inovace bank a telekomunikačních společností, které však zatím v technologickém souboji ztrácí s vyzyvateli ze Silicon Valley.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné