Specializovaný finanční úřad obdržel od začátku roku do poloviny února 7300 žádostí o registraci smluv o důchodovém spoření ve druhém pilíři. Většinu žádostí obdržel úřad během posledních 14 dnů. Specializovaný finanční úřad je správcem Centrálního registru smluv k důchodovému spoření a je součástí Finanční správy.
Generální finanční ředitelství očekává, že rychlejší růst počtu registrovaných smluv bude pokračovat. "Ke kulminaci počtu měsíčně registrovaných smluv o důchodovém spoření ve druhém pilíři dojde v průběhu května a června," uvedla mluvčí ředitelství Petra Homolová.
Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dvě procenta mzdy ze svého. Z tuzemských penzijních společností se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF.
Prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda koncem ledna odhadl, že do druhého pilíře vstoupí během prvního pololetí minimálně půl milionu lidí a za celý rok přibližně milion.
Specializovaný finanční úřad se stal správcem Centrálního registru smluv od 1. ledna 2013. V rámci toho vede správní řízení ohledně registrace smluv o důchodovém spoření a eviduje zákonem předepsané údaje, které je povinen poskytovat oprávněným subjektům.
Správu pojistného na důchodové spoření ve druhém pilíři zajišťují všechny finanční úřady. Finanční úřady vedou řízení se zaměstnavateli a s osobami samostatně výdělečně činnými, vybírají pojistné, převádějí vybrané prostředky na účty penzijních společností a neodvedené či nezaplacené pojistné budou na dlužnících také vymáhat.
Za zaměstnance provádí srážku pojistného na důchodové spoření ve druhém pilíři vždy zaměstnavatel, který také finančnímu úřadu podává informaci o sraženém pojistném na důchodové spoření formou měsíčního hlášení.
Druhý pilíř netáhne, zatím jen sedm tisíc žádostí
Ekonomika
19. 2. 2013 10:36
Do poloviny února obdržel specializovaný finanční úřad 7300 žádostí o registraci smluv o důchodovém spoření (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people