Senát souhlasil
Důchody se zvednou výrazněji, do penze nejdřív v 65 letech
08.06.2017 15:25 Aktualizováno 08.06. 15:44
Penzistům se pravděpodobně budou valorizovat důchody více než dosud. Od příštího roku by se měly zvýšit zhruba o 500 korun, podle dosavadních pravidel by to bylo přibližně o 400 korun. Do starobního důchodu by se mělo odcházet v 65 letech věku, vláda však bude moci tuto hranici posouvat. Nyní v zákoně omezení není.
Změny přinese důchodová novela, kterou dnes Senát hladce a podle očekávání v závěru červnové schůze schválil. Novelu má ještě podepsat prezident.
Pokud budou pro příští rok platit nová pravidla pro zvyšování důchodů, penze by měly vzrůst v průměru o 509 korun měsíčně. Celkové náklady navíc by činily 17,6 miliardy korun, řekl při sněmovních interpelacích ministr financí Ivan Pilný (ANO).
"Prostředky na valorizaci důchodů jsou v celkových výdajích pro rok 2018 zapracovány," uvedl Pilný. Na důchody se podle něho předpokládá částka 438,1 miliardy korun. Pokud by nová pravidla neplatila, starobní penze by se podle Pilného zvyšovaly v průměru o 444 korun za měsíc.
Důchody by se měly podle novely zvyšovat o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, že by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen.
Pilný na dotazy Antonína Sedi (ČSSD) také uvedl, že příliš nevěří v přijetí nějaké důchodové reformy, zejména s ohledem na potřebu politické shody. Za nehoráznou zkratku označil Pilný v souvislosti se svými nedávnými výroky reakce na ně ve smyslu, že zatímco ČSSD chce důchodovou reformu, ANO posílá důchodce sekat trávu.
"Já myslím, že bychom pro ně měli udělat daleko víc než jenom uvažovat o důchodové reformě," uvedl Pilný. Zmínil se o internetu zadarmo nebo o zvyšování vzdělávání, aby senioři, pokud by sami dobrovolně chtěli, mohli vykonávat zaměstnání, třeba i z domova.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) senátorům řekla, že změna valorizačního vzorce bude od ledna příštího roku znamenat pro státní rozpočet zatížení ve výši 2,5 miliardy korun.
Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk však bude moci vláda časem upravovat podle doby dožití. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku stanoven není.
Novela změní podle poslaneckých úprav účel využití peněz z účtu rezervy pro důchodovou reformu, jenž se přejmenuje na účet rezervy důchodového pojištění. Nebudou určeny na reformu, ale na dávky nebo na krytí schodků mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.