Do systému elektronické evidence tržeb (EET) se ve středu zapojila i Česká poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál. Problémy s internetovým připojení na nejvyšším místě Česka se zatím nevyskytly. Řekla to Daniela Blahová z poštovny.
V celém Královéhradeckém kraji se do ve středu spuštěné druhé vlny EET pro maloobchod a velkoobchod zapojilo asi 8200 subjektů, uvedla pro ČTK mluvčí Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj Romana Barešová. I s první prosincovou vlnou, která se týkala restaurací a ubytovatelů, by v kraji mohlo být v systému EET zapojeno téměř 14 tisíc subjektů.
Provozovatelé poštovny mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na Sněžce turistů připojených k internetu, tím je internet pomalejší. "Vše ale zjistíme až v hlavní sezoně," uvedla Blahová.
Její dřívější obavy z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat, a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky, se při dosavadním zkušebním provozu nenaplnily. "Lidé prostě účtenky za kafe či párek v rohlíku nechtějí," řekla Blahová. Zavedení EET přišlo majitele poštovny asi na 50 tisíc korun. Hlavním nákladem bylo pořízení dvou počítačů, dvou monitorů a dvou tiskáren ke dvěma výdejním okénkům. Již dříve majitelé poštovny uvedli, že se systémem EET nesouhlasí.
Pomalé pokladny jsou jen vedlejší efekt. Ten systém je zrůdný svou podstatou, šikanuje a dělá z poctivých sprosté podezřelé.#EET
- Petr Ševčík (@SevcikPetr) March 1, 2017
Autentizační údaje pro EET si pro tuto druhou vlnu sice zatím v kraji vyzvedlo 8200 subjektů, ale celkem by se podle dřívějších hrubých odhadů mohlo EET ve druhé vlně týkat přibližně 13 tisíc podnikatelů. Barešová upozornila, že mnoho podnikatelů se teprve bude do systému zapojovat. Půjde hlavně o různé sezonní prodejce, například stánkaře na koupalištích.
K začátku loňského prosince, kdy do EET vstoupily restaurace a ubytovací služby, bylo v systému EET v kraji přibližně 5500 subjektů. Řada z nich přitom má v předmětu podnikání i maloobchodní prodej, takže se již k 1. březnu registrovat nemusela. "Obě vlny EET se tak prolínají," uvedla Barešová. Na rozdíl od první vlny si podnikatelé podle ní nyní v daleko větší míře zapojení se do EET vyřizovali elektronicky.
Plynulý provoz
Provoz elektronické evidence tržeb je po středečním zapojení obchodníků plynulý a bez problémů. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu potřebují, si jich vyzvedlo zhruba 113 tisíc, sdělila mluvčí Finanční správy ČR Petra Petlachová. Problémy nehlásí ani server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET.
Od včera posíláme účtenky do EET. Zatím to funguje. Jen škoda toho času, který jsme jinak mohli věnovat zlepšování služeb zákazníkům.
- MALL.cz IT (@mallcz_it) February 24, 2017
Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí od středy evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
Tak jsem vyzkoušel #EET v praxi. Kupoval jsem dvě položky za 40 Kč, vyjel mi lístek který má 54 cm. Nekupoval pan ministr nějaké papírny?
- Prostě Jan (@jeniceek) March 1, 2017
Do další vlny evidence tržeb nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.
Finanční správa již dříve také deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb přitom hrozí pokuta až 500 tisíc korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.