Nárůst zastoupení čínských bank na českém trhu přispěje ke zvýšení obchodu mezi oběma zeměmi a vytvoří základ pro čínské investice ve střední Evropě. Vyplývá to z vyjádření analytiků v reakci na informaci, že jedna z největších světových bank, čínská ICBC (Industrial and Commercial Bank of China), otevře v Česku svou pobočku.
Podpisem memoranda to ve čtvrtek během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně stvrdili český státní tajemník Tomáš Prouza a zástupce čínské banky. ICBC je po Bank of China druhou velkou čínskou bankou, která otevře v Praze svou pobočku. Jednání o navázání budoucí spolupráce vede ČR mj. i s bankovními domy China Development Bank a China Construction Bank.
"Čínské banky se na tuzemském trhu budou soustředit především na podporu obchodu mezi oběma zeměmi a zároveň na vytváření podhoubí pro čínské investice ve střední Evropě," uvedl hlavní investiční stratég společnosti Cyrus Marek Hatlapatka. Dodal, že v první fázi budou úzce spjaty s čínskou komunitou v našem regionu a až časem lze čekat, že své aktivity rozšíří.
Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka čínské banky na českém trhu mohou v první fázi poskytovat financování a transakční služby čínským firmám v regionu. Časem se pak mohou podle něj snažit získat výraznější podíl na lokálním bankovním trhu.
Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že globální význam čínské ekonomiky rok od roku roste a je tak zcela přirozené, že čínské banky expandují do zahraničí. "Růst zastoupení čínských bank na českém území přispěje k zintenzivnění vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi a k usnadnění investic čínských subjektů v ČR," uvedl.