Firmám chybějí servírky a kuchaři

Ekonomika
8. 5. 2017 06:05
Provozovatelé stravovacích zařízení shánějí nejčastěji kuchaře (ilustrační foto).
Provozovatelé stravovacích zařízení shánějí nejčastěji kuchaře (ilustrační foto).

Nejsou lidi, říkalo se před listopadem 1989. V tradičních oborech jako gastronomie, výroba nebo obchod se tento problém vrací. Firmy nabízejí více volných míst, než je zájemců. Každý třetí inzerát pochází od provozovatelů restaurací.

Současnému trhu práce dominuje gastronomie, která se na poptávkových inzerátech podílí z 34 procent. Provozovatelé stravovacích zařízení shánějí nejčastěji kuchaře či pizzaře. Nedostatek je i obsluhujícího personálu. Jenže třeba o práci kuchaře má zájem jen 11 procent lidí a ještě horší je to v případě servírek a číšníků, ty chce dělat jen pět procent zájemců. Vyplývá to z analýzy trhu práce společnosti Annonce za poslední čtvrtletí roku 2016 a první kvartál letošního roku.

Obrácený poměr panuje v administrativě. Tam by chtěl pracovat každý desátý člověk hledající zaměstnání, ale nabízí ji jen každý dvacátý inzerát. S nabídkou se neshodují ani představy o povolání řidiče - firmy potřebují šoféry nákladních vozů, zatímco uchazeči o práci by raději seděli za volantem osobních automobilů.

Čtěte TÝDEN.Ještě výraznější rozdíly jsou z pohledu délky úvazku. Zatímco každý třetí člověk má zájem o práci na částečný úvazek, u společností ji lze najít jen v sedmi procentech případů. "Trend firem nereflektujících poptávku zaměstnanců po zkrácených úvazcích je bohužel dlouhodobý. Už více než dva roky je třetina pracovních poptávek zaměřena právě na zkrácenou pracovní dobu a zájem roste neustále," upozorňuje Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

Z analýzy také vyplývá, že by nouzi o práci neměli mít lidé s vyšším vzděláním. Pětina inzerátů totiž požaduje vyšší odborné a vysokoškolské vzdělání, což ale splňuje jen jeden z 25 inzerentů. Vysokoškoláci si tak inzerát často ani dávat nemusejí, stačí, když přijdou na pohovor. "Řada firem proto myslí dopředu a šikovné studenty si zaváže smlouvou, už když u nich vykonávají práci při studiu," dodává Černá.

INFOGRAFIKU NALEZNETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 9. KVĚTNA 2017.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: Autor/Depositphotos , olly18

Další čtení

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

Euro díky Trumpovi trhá rekordy. Proti dolaru posiluje nejvíc za devět let

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Americká cla zasáhla svět. Ten chystá plány, od vyčkávání po celní válku

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ