Firmy si navzájem platí pozdě, situace bude eskalovat

Ekonomika
5. 12. 2012 07:45
České firmy platí často své faktury po splatnosti (ilustrační foto).
České firmy platí často své faktury po splatnosti (ilustrační foto).

Pokračující recese se podepisuje i na platební morálce firem. České firmy ve třetině případů platí své faktury po splatnosti, průměrně pak své závazky uhradí do 44 dnů od vystavení faktury. Vzhledem k výhledům tuzemské ekonomiky a očekávanému zhoršujícímu se vývoji v Evropské unii se situace bude dále zhoršovat.

Podle analýzy společnosti Atradius, která se zabývá pojištěním pohledávek, je v průměru 32 procent českých faktur zaplaceno pozdě, nejčastěji do 15 dnů po uplynutí lhůty splatnosti. Ve srovnání s ostatními zeměmi však Česká republika patří k podprůměru, ve východní i západní Evropě je pozdě splaceno 29 procent faktur.

"Očekáváme, že v důsledku klesající poptávky bude docházet postupně k zhoršení cash-flow a postupnému prodlužování splatnosti faktur," popisuje Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro střední a východní Evropu.

Zhoršená platební morálka se vyskytuje zejména ve stavebnictví. Vlivem krize a omezení státních investic se celý sektor potýká s propadem, který se stále nezastavil. Zatímco například cementárnám a podnikům v prvovýrobě se platí včas, další návazné obory jako dodavatelé elektroinstalací nebo topenářské techniky se již potýkají s tím, že investorům dojdou peníze a nejčastěji neplatí.

Problémy jsou i v zahraničí

Z průzkumu mezinárodní inkasní agentury EOS KSI vyplývá, že zhoršení platební morálky postihlo i významné české exportní destinace (viz tabulka). Třetina českých exportérů by si měla dát pozor na platby od německých firem - 27 procent jejich plateb přichází pozdě. S pozdní platbou je třeba počítat také u 34 procent faktur v Polsku a 30 procent faktur na Slovensku. Ale například ve Velké Británii je pozdě splacena téměř polovina pohledávek.

"V České republice už jsme dlouho v recesi, ale ta recese byla způsobena propadem domácí poptávky a nyní v závěru roku pozorujeme, že krize více zasahuje exportně orientovaný sektor, kterému se na počátku roku 2012 dařilo dobře. Zátěž se přesune na vývozně orientované firmy a nejvíce to pocítí na začátku roku 2013," říká hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Díky této situaci v České republice vzrostl o více než třetinu zájem o vymáhání pohledávek ze zahraničí. Procento nedobytných pohledávek není většinou velké, ale například v Rumunsku je až desetina plateb po splatnosti nedobytných. Zadlužené Řecko pak patří s 31 procenty zpožděných plateb a 90denní průměrnou splatností k zemím s horší platební morálkou.

"V souvislosti s celkovou ekonomickou situací a změnami platební morálky v Evropě jsme zaznamenali v posledním roce více než třicetiprocentní růst zájmu českých společností o vymáhání pohledávek ze zahraničí," říká Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI Česká republika.

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ