Pokračující recese se podepisuje i na platební morálce firem. České firmy ve třetině případů platí své faktury po splatnosti, průměrně pak své závazky uhradí do 44 dnů od vystavení faktury. Vzhledem k výhledům tuzemské ekonomiky a očekávanému zhoršujícímu se vývoji v Evropské unii se situace bude dále zhoršovat.
Podle analýzy společnosti Atradius, která se zabývá pojištěním pohledávek, je v průměru 32 procent českých faktur zaplaceno pozdě, nejčastěji do 15 dnů po uplynutí lhůty splatnosti. Ve srovnání s ostatními zeměmi však Česká republika patří k podprůměru, ve východní i západní Evropě je pozdě splaceno 29 procent faktur.
"Očekáváme, že v důsledku klesající poptávky bude docházet postupně k zhoršení cash-flow a postupnému prodlužování splatnosti faktur," popisuje Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro střední a východní Evropu.
Zhoršená platební morálka se vyskytuje zejména ve stavebnictví. Vlivem krize a omezení státních investic se celý sektor potýká s propadem, který se stále nezastavil. Zatímco například cementárnám a podnikům v prvovýrobě se platí včas, další návazné obory jako dodavatelé elektroinstalací nebo topenářské techniky se již potýkají s tím, že investorům dojdou peníze a nejčastěji neplatí.
Problémy jsou i v zahraničí
Z průzkumu mezinárodní inkasní agentury EOS KSI vyplývá, že zhoršení platební morálky postihlo i významné české exportní destinace (viz tabulka). Třetina českých exportérů by si měla dát pozor na platby od německých firem - 27 procent jejich plateb přichází pozdě. S pozdní platbou je třeba počítat také u 34 procent faktur v Polsku a 30 procent faktur na Slovensku. Ale například ve Velké Británii je pozdě splacena téměř polovina pohledávek.
"V České republice už jsme dlouho v recesi, ale ta recese byla způsobena propadem domácí poptávky a nyní v závěru roku pozorujeme, že krize více zasahuje exportně orientovaný sektor, kterému se na počátku roku 2012 dařilo dobře. Zátěž se přesune na vývozně orientované firmy a nejvíce to pocítí na začátku roku 2013," říká hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Díky této situaci v České republice vzrostl o více než třetinu zájem o vymáhání pohledávek ze zahraničí. Procento nedobytných pohledávek není většinou velké, ale například v Rumunsku je až desetina plateb po splatnosti nedobytných. Zadlužené Řecko pak patří s 31 procenty zpožděných plateb a 90denní průměrnou splatností k zemím s horší platební morálkou.
"V souvislosti s celkovou ekonomickou situací a změnami platební morálky v Evropě jsme zaznamenali v posledním roce více než třicetiprocentní růst zájmu českých společností o vymáhání pohledávek ze zahraničí," říká Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI Česká republika.