Češi objevili kouzlo grilování a utrácejí za něj stále více peněz. Za sezonu jde v průměru o čtyři tisíce korun. Pokud si koupíte všechno, co se vám snaží vnutit prodejci, mohou to být i desítky tisíc.
Doba, kdy lidé šetřili a opékali i to, co nevidělo maso ani z rychlíku, je pryč. Češi si v posledních letech dopřávají na grilu ty nejkvalitnější steaky a burgery i kvalitní uzeniny. A obchodníci nestíhají rozšiřovat nabídku výrobků, které lze opéct. Pozadu nezůstali ani výrobci grilů, doplňků a dalších nezbytností, které prý prostě musíte mít.
Že grilování je závislost svého druhu, která pohltí vás i část rodinného rozpočtu, zjistil i Radek Baláš z Ústí nad Orlicí. Začal s obyčejnými kupovanými klobáskami a krkovicí na jednoduchém grilu na uhlí. Pak ale dostal jako svatební dar značkový plynový gril, a tam začala ta pravá vášeň. Najednou zjistil, že se neobejde bez kvalitního náčiní, čisticích prostředků a jiného příslušenství. Dnes má "výbavičku" za desetitisíce korun.
A další tisícové částky "létají" každou sezonu za nákup surovin. Pan Baláš už totiž necílí jen na ty nejlevnější - jeho rodina si oblíbila hovězí steaky a burgery. Jedna grilovačka ho tím pádem vyjde na 200 až 250 korun na osobu. "Za grilování pro celou rodinu utratím jen na jídle přes tisícovku, za sezonu i 15 tisíc korun," říká Radek Baláš. Částečně ušetří tím, že si většinu věcí připravuje sám - od namíchání vlastní marinovací směsi po výrobu domácích telecích klobásek a karbanátků.
Maso je základ
Kouzlo hovězích burgerů a steaků, které dříve vedly žebříčky popularity spíše v anglosaských zemích, objevuje stále víc Čechů. Hovězí maso bylo v minulých letech na okraji zájmu kvůli vyšší ceně. Ta se nezměnila. Za kilo dáte letos podle údajů statistiků v průměru 204 korun. Díky lepší ekonomické situaci domácností už ale není vyšší cena na překážku. Pochopitelně jen do určité hranice.
Největší oblibě se ale dlouhodobě těší vepřové maso, konkrétně krkovice. Ta navíc v posledních letech zlevňuje. V roce 2014 stálo kilo krkovice podle Českého statistického úřadu v průměru přes 116 korun, loni pak o sedm korun méně. V současnosti za tento typ masa lidé zaplatí okolo 105 korun za kilo.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. ČERVENCE 2016.