Volební cykly
Guvernér ČNB: Přijetí eura do pěti let je nepravděpodobné
07.05.2013 15:18 Aktualizováno 07.05. 17:19
Guvernér Miroslav Singer se nedomnívá, že by Česko přijalo euro do roku 2017. Technicky to sice podle něj možné je, ale volební cyklus v ČR tomu nenasvědčuje. Singer to uvedl na Žofínském fóru. Prezident Miloš Zeman zhruba v polovině dubna uvedl v rozhovoru pro německé regionální noviny Passauer Neue Presse, že by se Česko mohlo členem eurozóny stát během pěti let.
"Rozhodnutí záleží na politické debatě a nevidím v tuto chvíli jako důvod do eurozóny spěchat. Ale je to primárně politický problém," uvedl guvernér. Jelikož příští rok se budou konat volby do Poslanecké sněmovny, přihláška by podle Singera byla podána zřejmě v případě snahy o rychlé přijetí eura podána v roce 2015. Navíc zásadnější rozpočtová opatření vlády tvoří až ve třetím a čtvrtém roce svého vládnutí. "Ta mechanika volebního období mě tak vede spíše ke skepsi," dodal guvernér.
Česká republika nyní přitom nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, ale je na tom lépe než řada zemí eurozóny. Podle dřívějšího vyjádření stálého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye je debata o vstupu ČR do eurozóny výsostně českým rozhodnutím, která ovšem není "problémem dnešního dne".
Podmínkou pro přijetí eura je udržení deficitu veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP), veřejný dluh pod 60 procenty HDP nebo cenová stabilita. Mezi další kritéria patří stabilita dlouhodobých úrokových sazeb a stabilita měnového kurzu. S většinou z nich nemá ČR dlouhodobě problém, i rozpočtové deficity by se mohly v příštích letech do tříprocentního limitu vejít.
Singer také soudí, že i když Česká národní banka podporuje vznik bankovní unie v eurozóně, samotná účast ČR v unii by nebyla v tuto chvíli výhodná. Česko by se podle něj nyní přistoupením k bankovní unii vzdalo národního dohledu nad finančním sektorem, nemohlo by hlasovat v klíčovém orgánu Evropské centrální banky, který má rozhodující práva, a nemělo by ani nárok na případnou pomoc.
"Názor vlády ČR a České národní banky je naprosto shodný. Řekl bych, že panuje téměř idylická shoda," uvedl náměstek ministra financí Radek Urban. V tuto chvíli je podle něj rovnováha vznikající unie vychýlena silně v neprospěch ČR. "Návrh totiž říká, vzdejte se hned svých národních dohledových pravomocí a možná někdy v budoucnu budete moci čerpat peníze z fondu ESM," uvedl Urban.
Singer dále upozornil, že smyslem bankovní unie je zachování existence eurozóny. "Nejdůležitější prvky unie se přitom teprve vytvářejí, její výsledná podoba přitom není ještě známá," uvedl guvernér.
Součástí vzniku bankovní unie je přesun dohledu nad bankami na evropskou úroveň i další kroky, jako je společný systém pro pojištění vkladů a integrované řešení bankovních krizí. Jednotný dohled, který by měl začít fungovat od března 2014, se bude týkat eurozóny, další státy se budou moci dobrovolně přidat.
Singer dále uvedl, že ČNB podporuje vznik bankovní unie a bude se nadále snažit pomoci jejímu vzniku. Na druhou stranu se ale centrální banka podle jejího šéfa bude snažit omezit rizika, aby byly tuzemské finanční instituce vtaženy do krize eurozóny. "Česká koruna bankovní unii ke své existenci nepotřebuje," upozornil.
Premiér Petr Nečas již v půlce prosince, kdy byl návrh jednotného bankovního dohledu odhlasován, vyjádřil svůj názor, že Česko nebude mít důvod vstupovat do rodící se bankovní unie až do doby, než rozšíří řady unijních států platících eurem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.