Strach z nedůvěry
ING couvá z penzijní reformy, nechce riskovat svou pověst
01.11.2012 13:25 Aktualizováno 01.11. 16:11
ING Penzijní fond se rozhodl, že se nezapojí do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. Důvodem je to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus, který je v případě reformy takového rozsahu nutností. Informoval o tom předseda představenstva ING PF Jiří Rusnok.
Politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí podle něj významně zvýšila rizikovost této investice pro ING jako investora i pro její klienty. "Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING, a takové riziko nejsme schopni ani ochotni podstoupit," uvedl Rusnok, který je zároveň prezidentem Asociace penzijních fondů.
Rusnok byl také členem Národní ekonomické rady vlády pro důchodovou reformu a na jejím vzniku se podílel. "Dnešní legislativa reformy penzí ale rozhodně neodpovídá doporučením expertních komisí. Také se zdá, že v případě druhého pilíře nebude mít příliš dlouhého trvání," řekl.
Finanční skupiny chtěly do druhého pilíře vstoupit zejména z prestižních důvodů, míní analytik Broker Consulting Jan Lener. Zároveň ale potřebují rychle prodat několik desítek tisíc spoření, aby se jim účast vůbec vyplatila. Nyní se zdá, že spojení s druhým pilířem není prestižní a dokonce je poměrně riskantní z hlediska naplnění byznys plánů. "Vnímáme to jako určité vysvědčení důchodové reformě. Tu český stát potřebuje jako sůl, ale druhý pilíř je spíše krokem vedle, dodal.
Ředitel strategie poradenské firmy Partners Pavel Kohout si myslí, že ING účast ve druhém pilíři nevycházela životaschopně po projektové stránce, neboť poplatky jsou nastaveny zákonem na samé hranici rentability čí spíše pod ní.
Licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy vedle ING dostaly také PF České spořitelny, ČSOB PF Stabilita, PF České pojišťovny, PF Komerční banky, Aegon PF, Generali, Allianz a Raiffeisenbank, jež je mezi nimi jediná, která zatím neposkytovala penzijní připojištění. Není ale jisté, zda se všechny do druhého pilíře zapojí.
Nové fondy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Nabídnou ale také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení. Zatím však není jasné, jestli stát druhý pilíř vůbec spustí.
Anketa:
Hodláte se zapojit do penzijní reformy?
-
Ano. 18 %
-
Ne. 65 %
-
Zatím nevím, sháním si informace. 17 %
Prezident Václav Klaus totiž nedávno vrátil sněmovně návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy. Není zřejmé, jestli dá vládní koalice ve sněmovně dohromady dost hlasů na to, aby prezidentské veto přehlasovala. Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů.
Transformované doplňkové penzijní spoření, tedy takzvaný třetí pilíř, ING PF svým klientům nabízet bude. Na trhu penzijního připojištění působí od roku 1995. Spravuje peníze zhruba 390 tisíc klientů. Je členem finanční skupiny ING Group, která je z hlediska tržní kapitalizace jednou z největších finančních skupin v Evropě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.