Pro případné ovlivnění mezibankovní sazby PRIBOR tuzemskými bankami chybí motiv. Navíc tuzemské banky na vývoj úrokových sazeb České národní banky úpravou sazby PRIBOR vždy reagovaly. ČNB na webu zopakovala svůj páteční požadavek, aby náměstek ministra financí Martin Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá, a tato tvrzení také konkrétně doložil. ČNB totiž nemá žádné informace, že existují podezření na manipulaci se sazbou PRIBOR.
V pátek odpoledne totiž poslal Pros guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací s PRIBOR, za kterou si banky půjčují peníze na českém mezibankovním trhu a od jejíž výše se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů. Následně o víkendu Pros sklidil kritiku svého nadřízeného, ministra financí Andreje Babiše (ANO). Proti podezření se ohradila i Česká bankovní asociace (ČBA).
Centrální banka navíc uvedla, že okolnosti dopisu byly z pohledu dlouhodobě nastavené oficiální komunikace mezi veřejnými institucemi velmi nestandardní a v novodobých dějinách spolupráce mezi ČNB a MF ČR nemají obdoby. "Dopis byl odeslán bez vědomí ministra financí, nebyl označen jako ´otevřený´, a přesto byl poskytnut i médiím," dodala ČNB.
Chybí motiv k ovlivňování
"Teoreticky si sice možnost ovlivnit sazbu PRIBOR představit lze, chybí však to nejdůležitější - motiv. Jinými slovy nevidím důvod, proč by k manipulacím vzhledem ke stavu a struktuře tuzemského finančního trhu mělo docházet. Osobně se domnívám, že nečelíme žádné skutečné kauze," řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Podle šéfredaktora serveru Investujeme.cz Petra Zámečníka je těžké posoudit, zda k manipulaci se sazbou došlo. "V loňském roce bylo potrestáno několik bank za manipulaci s londýnskou mezibankovní referenční sazbou LIBOR, k manipulacím tedy docházet může i na rozvinutých trzích. Na druhou stranu české banky na snížení základních sazeb ČNB na historická minima od listopadu 2012 reagovaly," upozornil.
Zatímco 1. listopadu 2012 činil jednoměsíční PRIBOR 0,49 procenta, o den později byl již 0,37 procenta. V době začátku devizových intervencí oznámených 7. listopadu 2013 se stejná sazba pohybovala na úrovni kolem 0,3 procenta. Poslední údaj z letošního 10. dubna je pak u měsíční mezibankovní úrokové sazby na 0,22 procenta. "Banky tedy na intervence ČNB reagují, otázkou může být, zda dostatečně," dodal Zámečník.
Dopis o manipulaci je založen na neznalosti
Pros v dopise upozorňoval, že manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou jsou přitom většinou navázány na jednoměsíční PRIBOR. "Například u hypotéky jeden milion korun na 20 let by rozdíl 0,1 procentního bodu (klient by platil úrokovou sazbu dvě procenta místo 1,9 procenta) znamenal vyšší náklady přibližně o 47 korun měsíčně, což by za dobu splácení hypotéky zvýšilo její náklady o 11 280 korun," vypočetl Zámečník.
Viceguvernér ČNB Miroslav Tomšík ovšem v neděli uvedl, že dopis upozorňující na údajnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR je založen na neznalosti a neobsahuje žádné relevantní důkazy. ČNB proto chce doplnit důkazy.
Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.
Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard korun).