Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, jehož úkolem je odhalovat praní špinavých peněz a financování terorismu, loni zajistil přes jednu miliardu korun. O rok dříve to bylo 808 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy útvaru, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Útvar loni podal 429 trestních oznámení, předloni to bylo 256 trestních oznámení.
Počet oznámení o podezřelých obchodech a transakcích loni stoupl o 221 na 2191. Počet podnětů celníkům a finančním úřadům FAÚ zvýšil zhruba o třetinu na 979. "To umožnilo exekučně odčerpat zhruba půl miliardy od podvodníků v oblasti DPH. Za toto vysoké nasazení chci poděkovat všem pracovníkům útvaru i jeho řediteli Milanu Cícerovi," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Z výroční zprávy útvaru vyplývá, že loni pokračoval trend, kdy rostl podíl případů daňové trestné činnosti především v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně. Útvar proto loni také zvýšil počet pracovníků. Tradičně nejčastější byly případy krácení daní u pohonných hmot.
Vzhledem k situaci na Blízkém východě narostla úřadu také agenda související s mezinárodními sankcemi. V současnosti se to týká nejvíce KLDR, Sýrie, Afghánistánu, Libye nebo Íránu. Za loňský rok vedl úřad 33 řízení pro podezření z porušení právních předpisů v oblasti mezinárodních sankcí, o rok dříve to bylo osm řízení. Ve 24 případech FAÚ vydal rozhodnutí o uložení pokuty.
FAÚ je součástí celosvětové sítě takzvaných finančních zpravodajských jednotek zřízených proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Vedle toho je také koordinátorem uplatňování mezinárodních sankcí.
Například FAÚ podle výroční zprávy odhalil případ, kdy obec přišla o více než jeden milion korun, když starosta závislý na hazardu posílal peníze obce na vlastní účet.
Další případ se týkal osoby činné ve veřejném životě, jež se údajně snažila prokázat v dědickém řízení, že nebožtík jí nečekaně zanechal prostředky v řádu milionů korun. Prokázalo se však, že milionář za svého života nevykonával žádnou činnost, ze které by mohl nabýt tak rozsáhlý majetek.
V případě krácení DPH pak informoval úřad o tom, že dvě obchodní společnosti nezaplatily na daních 53 milionů korun. Do podvodu byla zapojena inkasní společnost, která prováděla správu pohledávek a závazků. "I přes snahu přesunout prostředky na dalšího obchodníka v řetězci došlo k blokaci bankovního účtu a podání trestního oznámení," uvádí zpráva.
FAÚ předloni zjišťoval například toky peněz od firmy ProMoPro, která v době českého předsednictví EU zajišťovala pro stát zakázku na audiovizuální služby, kterou se zabývá protikorupční policie.