Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství získali nové důkazy v kauze Mostecké uhelné (MUS). Vyžádali si je z Kypru a mapují podle nich obchodní transakce spojené s privatizací dolů. Podle České televize se mají týkat také bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory stíhaného za korupci. Na případu se podle dozorujícího státního zástupce Petra Šeredy stále pracuje, čeká se i na důkazy vyžádané v dalších zemích.
"Tímto byla vyřízena jedna z několika žádostí o právní pomoc, která se týkala poskytnutí listinných důkazů pocházejících z Kyperské republiky. Švýcarské orgány je měly k dispozici, ale mohly nám je poskytnout jen se souhlasem Kypru. Kyperské orgány udělily svůj souhlas a my jsme až nyní po více než roce a půl tyto důkazy obdrželi," řekl Šereda.
Podle něj jde především o důkazy k různým obchodním transakcím a obchodním společnostem, které byly zapojeny do vyšetřované činnosti. Podle ČT se vyšetřovatelé dostali k informacím o operacích prováděných na Kypru, kudy měly protékat peníze také k Sýkorovi. Důkazy se údajně týkají také kyperských firem, které měly sloužit k některým transakcím spojeným s privatizací dolů.
Na kauze MUS se podle Šeredy stále pracuje. Zajišťují se například úřední překlady velkého množství listin v různých jazycích. "A co je hlavní, čekáme ještě na vyřízení několika žádostí o právní pomoc, které dodnes nebyly vyřízeny. Je to ve více zemích," doplnil žalobce.
Vyšetřování v Česku by mohlo ovlivnit rozhodnutí odvolacího soudu proti rozsudku soudu ve švýcarské Bellinzoně, který pětici bývalých manažerů MUS stíhaných také v Česku potrestal nepodmíněnými tresty. Pravomocný rozsudek je pro českou stranu zásadní proto, že majitelé MUS současně nemohou být souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona. "Rozhodnutí podle našich informací nelze čekat dříve než za rok, za rok a půl, možná za dva. My určitě nebudeme čekat po celou tu dobu se založenýma rukama a budeme v tom našem řízení pokračovat," řekl Šereda.
Soud v Bellinzoně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.
V ČR jsou tito muži stíháni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.