Každý desátý má nedostatečně pojištěný majetek

Ekonomika
23. 1. 2013 16:47
 K podpojištění dochází, když lidé modernizují své bydlení nebo výbavu domácnosti a nezohlední to ve své pojistce (ilustrační foto).
K podpojištění dochází, když lidé modernizují své bydlení nebo výbavu domácnosti a nezohlední to ve své pojistce (ilustrační foto).

Zhruba deset až 15 procent lidí má pojištěn majetek na nižší částku, než za kolik je možné ho aktuálně pořídit. Tento problém se týká i podnikatelů, ale kvůli jejich častějšímu obnovování smluv není tak častý. Těmto klientům tak hrozí, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu škody.

"Na tento problém narazíme přibližně v deseti až patnácti procentech případů u pojištění nemovitosti, zhruba stejné je to u pojištění domácnosti, u pojištění podnikatelského majetku je to přibližně pět procent. Lidé si sice majetek pojistí, ale nepamatují na to, že smlouvu je potřeba aktualizovat v návaznosti na to, jak hodnota majetku narůstá," uvedl ředitel odboru likvidací pojistných událostí neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Marcel Klaban.

Takzvané podpojištění zjednodušeně znamená, že částka, na kterou je ve smlouvě pojištěna nemovitost či majetek, je nižší, než je jeho aktuální cena. Hodnota vybavení domácnosti se totiž mění. Když si klient koupí novou televizi, počítač nebo sedací soupravu, hodnota vzroste, což by se mělo promítnout i do pojistné částky v pojistné smlouvě.

Podobný podíl podpojištěných klientů jako ČSOB odhadl i mluvčí Allianz Václav Bálek. Podle odhadů Kooperativy může být dokonce podpojištěna až polovina soukromých klientů. "V případě podnikatelů, kde se smlouvy většinou každý rok obnovují, bude toto číslo nižší, kolem dvaceti procent," míní mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Důvodem podpojištění je podle Káni silný tlak na snižování pojistného na konkurenčním trhu. "Ve snaze ušetřit proto někteří klienti snižují pojistnou částku, čímž dochází k jejich podpojištění. Například u pojištění domácnosti a nemovitosti pojišťovny ponechávají stanovení pojistné částky na klientovi," vysvětlil.

Česká pojišťovna předloni uskutečnila rozsáhlý reprezentativní výzkum, podle něhož téměř pětina domácností má pojistnou smlouvu starší (tedy neaktualizovanou) více než 12 let. Z toho podle mluvčího Jana Marka plynou rizika vztahující se k podpojištěnosti. ČP klienty, u nichž může předpokládat déle neaktualizovanou smlouvu, obesílá informačním dopisem, kde poukazuje na fakt, že jejich domácnost během let získala na hodnotě, zatímco pojistné krytí tomu nemusí odpovídat. Nabízí také takzvanou automatickou valorizaci, kdy za klienta hlídá, aby měl správně nastavenou pojistnou částku.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025
ilustrační foto

Chcete jistotu? Investujte do zlata. Za 25 let stoupla jeho cena o tisíc procent

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ