Kdo je více bio či light? Velký bylinkový byznys

Ekonomika
30. 11. 2016
Na michelinský seznam nejlepších restaurací Evropy v roce 2016 jako jednohvězdičková z ČR přibyla pražská restaurace Field. Na snímku je jeden ze spolumajitelů restaurace Radek Kašpárek.
Na michelinský seznam nejlepších restaurací Evropy v roce 2016 jako jednohvězdičková z ČR přibyla pražská restaurace Field. Na snímku je jeden ze spolumajitelů restaurace Radek Kašpárek.

Mojito z čerstvé máty, limonáda z listů meduňky nebo steaky v bylinných krustách, tak vypadá nabídka každé moderní restaurace. Kdo doma nepěstuje v květináči alespoň jednu bylinu, jako by nebyl. Kolik lze vydělat na dnešní "herbální" době?

Provozovatelé restaurací, kaváren a barů se snaží zákazníky ulovit, jak se dá. Soutěží o to, kdo je více bio či light, to vše nejlépe z lokální produkce. Letošní průzkum agentury Data Servis - informace prokázal, že nejvíce hostů lze přilákat do podniku speciálními nabídkami pokrmů (26 procent), pořádáním různých akcí pro hosty (21 procent) a právě unikátní nabídkou nápojů (18 procent), kde se to bez zeleně prostě neobejde. A když je host spokojen, hned to vykřikuje na sociálních sítích. Vše - od kopřiv po bazalku - žije čile virtuálně.

Jen na českém Facebooku sleduje stránky zaměřující se na pěstování a blahodárnost bylinek přes sto tisíc lidí. U anglických stránek lze napočítat dokonce přes šest milionů příznivců rostlinné stravy. Lidem se bylinná gastronomie prostě líbí a hrdě dávají světu najevo, že oni jsou ti, co žvýkají šťovík.

Malí mají smůlu

Hospodští sázejí na bylinkovou modernu a snaží se z popularity zdravé zeleně vyždímat maximum šťávy. Prodeje bylin meziročně neustále rostou. "Restaurace a bary bylinky nakupují stále více - jenom za poslední rok vzrostly naše prodeje bylinek zhruba o desetinu. V poslední době jsme zaznamenali rostoucí zájem hlavně o tradiční české bylinky. Zákazníci se vracejí k medvědímu česneku, kopřivě, koriandru, libečku, šťovíku nebo majoránce. Dalším trendem jsou speciální bylinky pro asijskou kuchyni, kde rovněž poptávka roste," potvrzuje Ivan Tučník, tiskový mluvčí společnosti Makro Cash & Carry, která je častým dodavatelem bylinek do prvotřídních hotelů a restaurací, jež potřebují známku kvality ověnčenou certifikací.

Na michelinský seznam nejlepších restaurací Evropy v roce 2016 jako jednohvězdičková z ČR přibyla pražská restaurace Field. Na snímku je jeden ze spolumajitelů restaurace Radek Kašpárek.A co lokální dodavatelé? Ti si podle manažerky restaurace čtyřhvězdičkového hotelu v podobných podnicích moc nevydělají. "Malý dodavatel nám pár svazků bylinek nepřiveze, proto vše bereme z Makra. Farmářům se nevyplatí dovážet a preferují, abychom si pro to jezdili sami. Platbu chtějí jen v hotovosti, fakturace nepřichází v úvahu. Totéž je s masem, pokud chceme hovězí svíčkovou, musíme si od nich koupit i to horší maso, nejlépe alespoň půlku býka. Navíc farmáři ani negarantují, že je vše české. Nevím, jak u bylin, ale u kuřat z Polska a ryb z Itálie nám to přiznali," popisuje své letité zkušenosti z oboru manažerka.

Miliony v zeleni

Největším českým pěstitelem je společnost Bylinky, s. r. o., sídlící na jižní Moravě, která je jediný český producent bylin fungující po celý rok. Nepřetržitý provoz jí zajišťuje propojení skleníku s bioplynovou stanicí. Firma ročně vyprodukuje čtyři miliony květináčových bylin, které putují nejčastěji do obchodních řetězců Albert, Globus, Lidl, Makro ČR a Penny. Pro lepší znázornění: čtyři miliony prodaných bylin čítají okolo 720 kilometrů, což by mohlo vydláždit cestu z Prahy až do švýcarského Curychu.

Na maloobchodním trhu s květináčovými bylinami pokrývá moravská firma až 75 procent. Jen za loňský rok Bylinky, s. r. o., zaznamenaly nárůst prodeje téměř o čtvrtinu. Rostoucí zisky jsou přitom z docela omezeného výběru třinácti květináčových a sedmi řezaných bylin. Čeští zákazníci utratili v obchodech za bylinný sortiment od Bylinek okolo 130 milionů korun. Roční obrat největší bylinkářské firmy v Česku činí osmdesát milionů korun. Podle obchodního ředitele firmy Jakuba Křiváka největší podíl na zisku mají především čtyři nejžádanější byliny v květináčích - bazalka, petržel, máta a pažitka. U řezaných rostlin zcela jasně trhu vévodí máta.

Saský pěstitelský padouch

Nepříjemným konkurentem je však pro českého pěstitele německý konglomerát Gartenbauzentrale eG pohlcující padesát zemědělců a diktující ceny u velkoodběratelů v celé Evropě. Saský gigant vyváží své rostliny do třinácti zemí EU včetně Česka, Polska, Rakouska či Švýcarska. Firma se chlubí svou logistickou dovedností, klientům garantuje dovezení čerstvých bylin do sousedních zemí během 24 hodin. Napříč Evropou slibuje doručení do dvou dnů pomocí nejmodernějších termovlaků.

Podle Jakuba Křiváka z Bylinek mnoho tuzemských podniků ze strany obchodních řetězců i individuálních restaurací naštěstí preferuje právě bylinky z Česka a upřednostňuje kvalitní lokální rostliny před levnějšími zahraničními bylinami. Pokud tento svědomitý přístup u českých velkoodběratelů zůstane, můžeme i nadále spokojeně cucat svěží mojito z čerstvé (moravské) máty.

Autor: - red -Foto: ČTK , Doležal Michal, PICTURE ALLIANCE/Jan Haas

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné