Klausova amnestie platí i pro manažery Union banky

Ekonomika
2. 1. 2013 10:50
Mezi obžalovanými je i generální ředitel Union banky Jiří Babiš.
Mezi obžalovanými je i generální ředitel Union banky Jiří Babiš.

Amnestie prezidenta Václava Klause se týká i manažerů obžalovaných v případu zkrachovalé Union banky. Nebudou potrestáni. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna. Oznámil to soudce Igor Krajdl, který případ řeší. Podle něj může amnestie ovlivnit i další průběh kauzy manažerů zkrachovalé družstevní záložny ČMDS řízené Petrem Bezručem.

"V případě Union banky bude trestní stíhání do dvou dnů zastaveno. Státní zástupce má právo si podat stížnost. Nepředpokládám ale, že by to udělal," řekl Krajdl. Dodal, že pokud by stíhaní manažeři banky a propojených firem trvali na vynesení rozsudku, senát se 22. ledna sejde a rozsudek vynese. "Vyneseno ale bude jen rozhodnutí o trestu. Ne o vině. To ovšem neznamená, že by se nemohlo jednat o zprošťující rozsudek," uvedl soudce.

Amnestie se pětice bývalých manažerů banky a jejích spolupracovníků z majetkově propojených firem týká, protože trestní stíhání trvá víc než osm let. "Obviněni byli v roce 2003 a další pak v roce 2004," vysvětlil Krajdl. V roce 2010 pak byla podána obžaloba a předloni na jaře případ začal projednávat soud.

Státní zástupce obžaloval pět členů představenstva banky - Jiřího Babiše, Miroslava Fučíka, Tomáše Michala, Alenu Pejčochovou a Tomáše Seidlera. "Osobám, které byly personálně či obchodně spojené s Union bankou, poskytovali speciální a nestandardní úvěry. Ty nebyly dostatečně zajištěné," řekl už dříve žalobce Karel Kalda s tím, že šance na navrácení úvěrů byla v době jejich poskytnutí minimální.

Nezávisle na této skupině je stíhán i italský finančník Giuseppe Roselli. Toho se však amnestie pravděpodobně týkat nebude. "V jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005," řekl soudce.

Amnestie by se mohla týkat i osmi bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny (ČMDS). Byli souzeni za podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud všechny loni v březnu zprostil obžaloby a žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

"Případ je nyní na vrchním soudě. Pokud by bylo zproštění zrušeno, pak by se na obžalované amnestie vztahovala. Trestní stíhání by muselo být zastaveno," řekl. Na ČMDS uvalil Úřad pro dohled nad družstevními záložnami 12. ledna 2000 nucenu správu. Správce pak zjistil, že z 1,4 miliardy korun vkladů chybí 90 procent. Na záložnu byl nakonec vyhlášen konkurz.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ