Bankovní rada České národní banky dnes oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Rozhodnutí rady opětovně kritizoval prezident Miloš Zeman s tím, že je proti takovýmto intervencím. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.
Bankovní rada zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.
"Ekonomika se vyvíjí blízko očekávání, což znamená, že inflace je velmi nízká, zatímco ekonomika roste. ČNB tak prozatím bude zřejmě ujišťovat trh o odhodlanosti udržovat korunu slabou nejméně do druhé poloviny roku 2016 a ochotě zasáhnout dalším oslabením v případě potřeby," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Asociace exportérů ocenila stabilní postup ČNB v plnění jejího slibu ve vztahu ke koruně. Ten podle asociace vedl ke stabilizaci trhu a přinesl jistotu a stabilitu pro české exportéry. "ČR je ve velké míře závislá na exportu a rozhodnutí ČNB o intervenci a stabilizaci české koruny na úrovni vyšší, než je 27 Kč/EUR, přineslo pro české exportéry dostatek klidu v plánování jejich podnikatelských záměrů a ekonomických rozvah, minimálně ve střednědobém horizontu," uvedl předseda asociace Jiří Grund.
Exportéři podle něj díky režimu devizových intervencí také zaznamenávají i úspory za zajišťování kurzu koruny pro obchodní transakce, které bylo v minulosti obvyklé.
Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba dvě stě miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.
Čtvrtečního zasedání se zúčastnilo všech sedm členů rady.