Řadě podnikatelů hrozí kvůli rychlému napojení na elektronickou evidenci tržeb (EET) pokuty a bezpečnostní rizika. Sankce může přijít od finanční správy kvůli neplatným účtenkám podle zákona o účetnictví, i od obchodní inspekce za chybějící zákaznické displeje. Přes kasy, které jsou nepřetržitě připojené k internetu, se navíc mohou zvenčí dostat hackeři k citlivým obchodním informacím z počítačů. Před možnými riziky varovala Hospodářská komora na základě svých expertíz.
"Průběh první vlny elektronizace tržeb se nepotýká s výraznějšími technickými problémy na straně finanční správy. Podle našich expertíz zaměřených na procesní a technickou stránku na straně podnikatelů jsme ale objevili mimo jiné závažné bezpečnostní mezery v implementaci zařízení EET," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.
První vlna EET, která se od prosince loňského roku dotkla restaurací a hotelů, odhalila na trhu pokladních řešení propastné rozdíly, tvrdí Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která dodává pokladní systémy. "Řada podnikatelů se nezvládla zorientovat, pokladnu vybírali bez rozmyslu nebo s nedostatkem informací, a nyní bojují s poruchami, dublováním plateb nebo dlouhým čekáním na účtenku," uvedl Wantulok.
Podle zákona o ochraně spotřebitele by pokladna měla být vybavena displejem, který umožní zákazníkům kontrolovat markované položky. U některých EET zařízení displeje chybí. Řada pokladen navíc vydává účtenky, které sice splňují zákon o EET, ale nenaplňují podmínky zákona o účetnictví, uvedla komora. Podnikatelé navíc napojují on-line pokladny do interních sítí, aniž by prověřili bezpečnostní rizika spojená s útoky hackerů. Hrozí tak úniky obchodních dat z počítačů.
Komora ve spolupráci s pojišťovnou Generali zpřístupní specializované pojištění, které kryje rizika spojená s EET. Pojistná ochrana bude širší, než je u elektroniky a výpočetní techniky běžné. Zahrnuje i krytí nákladů na obnovu dat po pojistné události včetně případné sankce udělené státními orgány za neodeslání datové zprávy správci daně, například kvůli zničení pokladny při přepětí v elektrické síti. Roční pojistné bude v řádu stokorun v závislosti na typu pokladního systému.
"Účtenka vydaná pro účely EET neobsahuje povinné náležitosti účetního nebo daňového dokladu," sdělila mluvčí finanční správy Petra Petlachová. "Je skutečně na subjektu, který je povinen k evidenci tržeb, aby zajistil, že jím vydávané doklady budou splňovat veškeré jednak náležitosti, které stanoví zákon o evidenci tržeb, ale také náležitosti, které stanoví pro posouzení správnosti obsahu dokladů citované právní předpisy," uvedla. "Budou-li zjištěny nedostatky v souvislosti s obsahem účetních nebo daňových dokladů, potom dopad těchto nedostatků může nést jednak ten, kdo doklad vystavil, ale i ten, kdo doklad přijal," uvedla.
Česká obchodní inspekce připomněla, že podnikatele už před spuštěním EET upozorňovala, aby pro své provozovny volili takové systémy, které vyhovují požadavkům zákona o evidenci tržeb i zákona o ochraně spotřebitele. Pokud jejich systém toto neumožňuje, mají být připraveni na vyžádání vystavit "doklad o zakoupení", kterým zákazník například při reklamaci prokáže, že koupil výrobek či objednal službu. Obchodníci se tím vyvarují případné sankci ČOI.
EET začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace, tržby nyní eviduje 46.400 podnikatelů. Od 1. března by se mělo do systému ve druhé vlně připojit zhruba čtvrt milionu maloobchodníků a velkoobchodníků. |