I když pohonné hmoty výrazně zlevnily, čeští řidiči za ně platí pořád zbytečně moc. Čerpadláři drží vysoko své marže.
Když se řidič nyní vydá natankovat, raduje se, jak jsou oproti minulým měsícům benzin a nafta levné. Jenže ve skutečnosti Češi platí zbytečně moc.
Cena ropy za poslední rok klesla o 35 procent a je nejlevnější od dubna roku 2004. Nafta a benzin přitom zlevnily jen o 15 procent a jsou na cenách jen z roku 2010. Jenže: před šesti lety byla ropa za dvojnásobnou cenu než dnes. Čerpadláři mají i podle expertů prostor jít s cenou níž. Jenže logicky si nechtějí ukrojit ze svých zisků.
"Obecně se v ekonomice vždy rychleji projeví pohyb cen vzhůru. Pokud klesnou ceny například obilovin, těžko vidíme u rohlíku či pečiva okamžitý pohyb cen směrem dolů. Pokud však zdraží obilí či mouka, zdražení je téměř okamžité," říká investiční stratég společnosti Finlord Boris Tomčiak. A stejné je to podle něj u nafty a benzinu.
Na marže si nesáhnou
Průměrná cena pohonných hmot v tuzemsku byla ke 4. lednu 2016 podle údajů společnosti CCS 27,16 korun u nafty a 28,30 korun u benzinu.
Jenže litr dieslu je v Česku možné natankovat i za méně než 24 korun a natural pod 27 korun. Například čerpací stanice Tank Ono během prosince čtyřikrát zlevnily a naftu nyní prodávají za 23,90 korun. "Tank Ono má na rozdíl od jiných sítí jinou politiku. Nenabízí tolik druhotných služeb, proto nemají tak vysoké náklady na provoz a mohou si dovolit nižší ceny," říká k tomu ekonom Tomčiak, expert na ropu a paliva.
Aktuální průměrné marže jsou podle Tomčika o 1,2 koruny na litr vyšší, než je dlouhodobý průměr.
"Naše marže je tento týden 0,70 Kč/litr jak u benzinu, tak u nafty. Nákupní ceny jsou pro všechny čerpací stanice přibližně stejné. Když má někdo nyní cenu například nafty 27 korun za litr, tak má marži okolo čtyř korun," odhaduje dokonce Jiří Ondra, jednatel a spolumajitel společnosti Tank Ono.
* Jaký se čeká další vývoj cen pohonných hmot? A jaké jsou ceny v ostatních zemích?
* Zlevní ceny jízdného kvůli nižším nákladům například v autobusové či železniční dopravě?
* Řeší ÚOHS stížnosti na tvorbu cen pumpařů?
* Jaké už dostali v minulosti čerpadláři pokuty za nedovolené úpravy cen?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NEJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 11. LEDNA 2016.