Malé podniky sužuje krize, trpí nedostatkem personálu

Ekonomika
25. 4. 2017 16:40
Problémy v pohostinství přibývají (ilustrační foto).
Problémy v pohostinství přibývají (ilustrační foto).

Polovina malých podnikatelů v pohostinství nevidí svou budoucnost dobře, klesají jim tržby a připouští zhoršující se situaci. Za největší problémy považují nemožnost sehnat kvalitní personál, nárůst byrokracie, elektronickou evidenci tržeb (EET) a neúměrný počet státních kontrol. V důsledku zavedení protikuřáckého zákona očekává třetina malých provozovatelů také menší tržby. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Více než polovina podnikatelů by také přivítala zjednodušení odvodů a čtvrtina snížení DPH. Každý jedenáctý živnostník by rád viděl zákonnou eliminaci dumpingových cen hypermarketů, redukci státních kontrol a větší podporu od dodavatelů, píše se dále na webu asociace.

"Je zřejmé, že malé restaurace řeší jiné problémy než provozovny větší. Podstata jejich podnikání je v tom, že malý živnostník musí zvládnout vše buď sám nebo s naprosto minimálním počtem personálu," poznamenal předseda AMSP ČR Karel Havlíček. Malí provozovatelé podle něj rovněž vnímají daleko citlivěji fakt, že velké nadnárodní hypermarkety dnes prodávají za dumpingové ceny jak vybrané potraviny, tak například pivo, díky čemuž končí například v obcích nejen koloniály, ale i hospody.

Podle asociace patří provozování malých restaurací s ohledem na úbytek, ale i příbytek podnikatelů k nejdynamičtějším oborům. Mezi roky 2013 až 2015 skončilo každý rok v průměru 4627 firem a živnostníků, přičemž ve stejných letech zahájilo v oboru stravování svoji činnost průměrně 3642 podnikatelů ročně.

Na podporu malých provozoven v pohostinství proto nyní spouští asociace platformu "Moje restaurace". Pro skupinu firem připraví nejen plné legislativní zázemí, ale pomůže podle Havlíčka ve vztazích s velkými i lokálními dodavateli surovin nebo poskytovateli platebních nástrojů. "Zahájíme s bankami diskusi nad režimem a schvalováním jejich financování, budeme podnikatele proškolovat z nových trendů podnikání a budeme pro ně regionálně dostupnou podporou," uvedl předseda AMSP ČR.

Menší firmy podle průzkumu stále upřednostňují hotovost, přesto si vysokou popularitu drží i stravenky, které přijímá 44 procent restaurací, přičemž v době obědů jimi platí více než pětina zákazníků. Roste zájem o platební karty, ale z řad oslovených malých a středních provozovatelů je přijímá stále jen 43 procent. Vyšší je také zájem o lokální dodavatele a již více než desetina restaurací rozšířila služby o rozvoz jídel. Většině se rozšířená stravovací služba vyplácí, zjistil průzkum.

V důsledku zavedení protikuřáckého zákona očekává třetina malých provozovatelů menší tržby. Omezení provozu v souvislosti s protikuřáckým zákonem se obávají hlavně provozovny s více místy k sezení a menším obratem. Kuřáci a kuřačky by si v restauracích a barech v Česku měli podle přijatého zákona naposledy zapálit 30. května.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , krsmanovic

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ