Tržby obchodníků loni v listopadu meziročně klesly bez sezonního očištění o 1,8 procenta po říjnovém růstu o 2,2 procenta. Pokles byl ovlivněn nižším prodejem v motoristickém segmentu i v maloobchodě. Tržby po očištění o sezonní vlivy se snížily oproti říjnu reálně o 0,6 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.
Očištěné o pracovní dny listopadové maloobchodní tržby meziročně klesly o 3,5 procenta. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2011.
Listopadový pokles tržeb byl podle analytiků nepříjemným překvapením. "Po slabé průmyslové výrobě a růstu nezaměstnanosti tak tento měsíc jde o další číslo potvrzující pokračující recesi české ekonomiky, jejíž hlavní příčinou je slabá spotřeba domácností," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
"Slabost spotřebitelské poptávky je způsobena poklesem reálných mezd, nepříznivou situací na trhu práce či vládními opatřeními na snižování deficitu," dodal Miroslav Frayer z Komerční banky. Za celý loňský rok očekává pokles maloobchodních tržeb o jedno procento. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka větší opatrnost domácností zároveň zvýšila hrubou míru úspor. "Ta za první tři čtvrtletí letošního roku činí 11,3 procenta a dosahuje stejné úrovně jako za recese v roce 2009," uvedl Marek.
Listopadové maloobchodní tržby ukázaly, že spotřebitelé zatím odkládali vánoční nákupy. "V prosinci by se již sezona měla projevit naplno a tržby by měly přejít do kladných čísel. Přesto srovnávací základna s loňským rokem není malá, a proto dosáhnout lepších výsledků nebude úplně snadné. Navíc dvě třetiny lidí deklarují, že čekají na povánoční slevy, proto by se tržby měly znatelně přesunout z předvánočního období do ledna," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.
Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 5,8 procenta.
V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby klesly reálně meziměsíčně o 0,6 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 2,4 procenta. Na poklesu tržeb v maloobchodě se nejvíce podílel nižší prodej potřeb převážně pro domácnost.
"Prodej pohonných hmot nedokázal oživit ani meziměsíční pokles jejich cen. Pokračoval pokles prodeje potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách a po třinácti měsících nepřetržitého růstu mírně klesl také prodej oděvů a obuvi," uvedl ČSÚ.
Vyšší zájem projevili spotřebitelé podle statistiků jen o nákupy počítačových a komunikačních zařízení a zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby.
Maloobchodní tržby v listopadu klesly
Ekonomika
11. 1. 2013 10:09
Tržby maloobchodu v listopadu klesly (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK