Maloobchodní tržby v únoru bez sezonního očištění meziročně zpomalily růst na 1,6 procenta z lednových 1,8 procenta. Výsledek byl ovlivněn zejména vyšším počtem pracovních dní a prodejem motorových vozidel, uvedl dnes Český statistický úřad.
Po očištění o sezonní vlivy se tržby včetně prodeje a oprav motorových vozidel reálně meziměsíčně snížily o 0,2 procenta a meziročně očištěné o pracovní a kalendářní dny klesly o 1,6 procenta.
"Maloobchodní tržby byly s meziročním růstem o 1,6 procenta v únoru o trochu lepší, než se čekalo. Trh v průměru počítal s růstem o jedno procento a náš odhad činil 1,3 procenta. Špatnou zprávou ovšem zůstává, že i toto je slabý výsledek, který je opticky zkreslen výhodou jednoho pracovního dne navíc ve srovnání s loňským únorem," komentoval statistiky hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta výsledky nevybočují z trendu posledních měsíců. "Prodejcům poslední dobou tržby v podstatě stagnují a podobný vývoj lze předpokládat i po celý letošní rok. Spotřebitelé šetří a domácí poptávka zůstává utlumená. Obava z nezaměstnanosti, nízký růst reálných mezd, růst inflace a obecně
restriktivní fiskální politika vlády negativně dopadá na psychiku spotřebitelů a tržby prodejců," uvedl Novák. Naděje na zlepšení je zatím minimální, dodal.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 1,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 0,4 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 3,5 procenta, za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 3,7 procenta a za opravy o dvě procenta. Včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,9 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny klesly o 2,6 procenta.
Nejvíce vzrostly tržby v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s počítačovým a komunikačním zařízením. Dařilo se i prodejcům textilu a obuvi, prodeji přes internet, zásilkové služby a specializovaným prodejnám s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím. Nespecializovaným prodejnách klesly tržby o 0,9 procenta a ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost o 0,1 procenta.
Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku bez vlivu DPH činil 102,1 procenta a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Naopak nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.