Maloobchodu se daří, i když si Češi stále stěžují

Ekonomika
14. 6. 2015 08:11
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Češi nakupují jako diví. Stále více utrácejí za jídlo, elektroniku, zábavu i auta. Potraviny se navíc naučili objednávat i přes internet. Tuzemský maloobchod je v nejlepší kondici v Evropě a od krize jenom roste.

Češi v obchodech utratí ročně přes 900 miliard korun a částka pořád narůstá - podle dubnových údajů meziročně o šest procent. Tuzemské obchody jsou tak na tom nejlépe od krize a v růstu prakticky "vládnou" Evropské unii. K tomu mají lidé navíc na výplatnicích o dvě procenta vyšší částky.

Podle statistik se stále více utrácí nejen za potraviny, oblečení a elektroniku, ale obavy nejsou ani větších nákupů - lidé investují do nových automobilů, jejichž prodeje si v dubnu meziročně polepšily o osm procent. Mistrovství světa v hokeji pak pomohlo produktům a službám v oblasti kultury, sportu a rekreace, tedy těm, které byly v předchozích letech kvůli krizi v rodinných rozpočtech poškrtány jako první. Za ně jsme letos v dubnu utráceli o patnáct procent více než loni.

"Růst ekonomiky a klesající nezaměstnanost dodávají domácnostem optimismus. Maloobchodu pomůže také to, že inflace zůstává poměrně nízká a oproti loňskému roku ušetříme i za benzin. To vše může domácnosti hnát k ještě větším útratám," věří Jiří Cihlář, analytik Next Finance. O šest procent podle něho maloobchod poroste i celoročně.

Typičtí čeští brblalové ale hledí na pozitivní čísla s nedůvěrou. Ani tvrdá data je nepřesvědčí, a tak stále nadávají. Stačí se podívat na příspěvky v jakékoli diskusi pod článkem, který pozitivní statistiky zmiňuje. Otázky typu Kdy to poznáme jako občané? a konstatování Když platy rostou jen o dvě procenta, není to s ekonomikou tak růžové patří mezi nejčastější.

"Spotřebitelé v posledních letech vnímali, jak vše kolem nich zdražuje, přehodnotili své nákupní zvyklosti a nyní nakupují s mnohem větší rozvahou. Od Vánoc nicméně na řadě kategorií pozorujeme stoupající prodeje, což může být signál, že se důvěra Čechů v pozitivní budoucnost prohlubuje," vysvětluje Pavla Hobíková, mluvčí řetězce Globus.

Neutuchající touhu Čechů po nízkých cenách ukazuje v průzkumu Incoma GfK Shopping Monitor 2015 i výběr míst, kam chodí nakupovat. Zhruba čtvrtina, která se nejvíce cítí ovlivněna atmosférou krize, míří do diskontních řetězců, jako je Lidl nebo Penny Market. I hypermarkety, jež pro nákupy volí necelá polovina Čechů, si lidé vybírají především kvůli nízkým cenám, slevovým akcím a větší šíři sortimentu.
Pro internetové obchody jsou pořád nejúspěšnějším sortimentem elektronika, domácí spotřebiče, bílá technika, daří se ale třeba také potřebám pro domácnost a produktům pro domácí mazlíčky a od začátku roku posilují i jejich luxusní varianty. Hlavně v červnu se pak přidává dětská elektronika a hračky jako odměny za snažení ve škole.

"Zaznamenali jsme růst výdajů za sportovní potřeby, herní konzole, hudbu a filmy. Letos jsou hitem drony jako zábava pro celou rodinu, jejich prodeje raketově rostou, jen za první čtvrtletí byl meziroční nárůst prodejů o stovky procent," dodává Šárka Jakoubková, PR manažerka obchodu Alza.cz.


Čtěte TÝDEN.* Za co dalšího v obchodech utrácíme?

* Jak se daří prodejům potravin na internetu?

* Jak se český maloobchod srovnává s Evropou?



Odpovědi nejen na tyto otázky si přečtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 15. června 2015.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ