Češi plýtvají energií téměř ve všech oblastech. Ohřívají teplou vodu a mají nekvalitně zateplené domy. Pokud by se chovali ekonomicky, mohli by přitom snížit spotřebu až o tři čtvrtiny, tvrdí občanské sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín (VHZ JETE).
"Ušetřit se dá v mnoha oblastech," říká Martin Halama, autor programu nazvaného Alternativa k současné státní energetické koncepci. Jako příklady uvádí kvalitní zateplení, efektivní hospodaření s technologickým teplem, lepší využití dopravy a především změnu energetických zdrojů.
Lidé zbytečně plýtvají
K největšímu plýtvání dochází podle Halamy právě v tepelných a jaderných elektrárnách. "Produkuje se tu ohromná spousta odpadního tepla, které nelze využít," sdělil pro on-line deník TÝDEN.CZ s tím, že budování teplovodů je příliš drahé. Při využívání obnovitelných zdrojů by podle něj Česko ušetřilo téměř tři čtvrtiny z celkové spotřeby primární energie. Ta v roce 2007 činila 1878 pentajoulů.
K dalšímu plýtvání dochází například při ohřívání teplé vody nebo při vytápění domácností. "Budovy dnes postrádají dostatečnou izolaci. Ta přitom zabraňuje úniku tepla a v létě funguje jako klimatizace, což většina lidí neví," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Nejlevnější energie v paneláku? Ta, kterou nespotřebujete
Ke zbytečnému úniku energie dochází podle Halamy i v případě pouličního osvětlení. "Často se setkávám s tím, že lampy mají tvar koule a svítí tak zbytečně nahoru. Jednak se plýtvá energií, jednak toto světlo překáží práci astronomů." Tvrdí, že lampy by měly fungovat na principu reflektoru u auta.
Slunce má větší potenciál
Hlavními zdroji by se podle VHZ JETE měly stát především slunce a biomasa. Ve sluneční energetice vidí budoucnost i Ivan Beneš, ředitel společnosti City Plan. Tvrdí, že čtverec pouště o rozloze 169 kilometrů čtverečních by stačil k zásobování celé České republiky.
"Na tomto čtverci by byla rozmístěna zrcadla. Jejich pomocí se sluneční energie koncentruje a vzniká pára. Tuto technologii využívají například Spojené státy," vysvětluje Beneš.
K biomase je však skeptičtější. "Může se využívat menšinově, jako doplňkový zdroj energie. Sama naši spotřebu uspokojit nedokáže," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Elektřiny ze slunce se v Česku vyrobilo desetkrát více
Levná solární energie pomocí zrcadel
Beneš navíc nesouhlasí s volným pěstováním biomasy. "Cenná výroba potravin se tak mění na výrobu energie, upřednostňuje se byznys a dochází k likvidaci zemědělství. Proti využití zbytkové biomasy nic nemám," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Foto: portaec.net, Reuters