Někteří evropští mobilní operátoři, včetně například českých T-Mobile a Vodafone, už několik dní umožňují svým zákazníkům využívat v jiných zemích EU volání, textových zpráv a datových služeb za stejných podmínek jako doma. Takzvané roamingové poplatky mají v celé EU skončit od čtvrtka.
"Pro zákazníky je to velmi dobrá zpráva. V současnosti stále víc lidí cestuje do jiných zemí EU a tam chce používat telefon stejně jako doma: volat známým, pracovat nebo se dívat na video. Teď to bude možné dělat bez obav z šokujícího účtu za telefon," řekl Johannes Kleis z evropské spotřebitelské organizace BEUC. Pravidla v podobě, v jaké byla nakonec nastavena, jsou podle něj výhodná pro občany, ale také spravedlivá pro samotné operátory. Ti podle něj nemají důvod zneužívat situace a například zvyšovat ceny domácích služeb. "Koneckonců roamingové poplatky jsou obchodní model v naprostém rozporu s myšlenkou jednotného evropského trhu," dodal Kleis.
Když Filip Kubík, který je dlouhodobě zaměstnaný v Bruselu, odlétal v pondělí pracovně do Švédska, myslel na to, jaká je škoda, že roamingové poplatky končí až ve čtvrtek. Netušil, že jeho belgický operátor je zrušil s předstihem. "Když jsem ve Stockholmu zapnul telefon, nevěřil jsem svým očím: Na displeji se objevila zpráva od operátora, která netypicky začínala slovy 'Good news for you!' (Máme pro vás dobré zprávy)," řekl viditelně potěšený Kubík v telefonickém rozhovoru.
"Je to skvělá zpráva, další nesmyslná hranice padla. Podobnou radost jsem měl před lety, když Česko vstoupilo do Schengenu a já najednou nemusel na bruselském letišti pokaždé vystát půlhodinovou frontu na pasovou kontrolu," dodal.
Konec roamingu evropské instituce skutečně vykládají jako viditelný symbol pokračující evropské integrace. Ceny roamingu přitom začala komise ovlivňovat už od roku 2007 a okolo jeho úplného odstranění se léta složitě vyjednávalo.
"Regulace roamingových plateb je zásahem, který se liší od principů uplatňovaných v jiných komunikačních službách, protože přímo ovlivňuje cenu pro zákazníky," míní Martin Peitz, vědecký spolupracovník střediska CERRE, které se zabývá podobou regulací v Evropě. Předpokládá, že naprostá většina mobilních operátorů se pravidly bude řídit, jejich porušení by totiž bylo u zákazníků velmi nepopulární a poškodilo by jejich pověst.
Podle Peitze je velmi pravděpodobné, že regulace ceny jedné části celkové nabídky služeb povede k celkovým změnám v tvorbě cen. "Otázka je, do jaké míry se ztráta příjmů z roamingových poplatků promítne například do ceny měsíčních plateb," uvedl. Pokud k tomu dojde, bude podle něj jasné, kdo na konci roamingu vydělá a kdo prodělá. "Vítězi jsou ti, kdo roaming často využívají, prodělají naopak zákazníci, kteří mimo svou zemi cestují málo či vůbec. Pokud se výrazně sníží výdělky operátorů, může to mít časem vliv na jejich investiční rozhodnutí," dodal Peitz.
Evropská komise průběžně sleduje způsob, jakým operátoři na nová pravidla reagují, uvedli tento týden v Bruselu její informovaní činitelé. Podle komise to zatím nevypadá, že by operátoři měnili ceny přímo v reakci na nyní nastupující změny. Už delší dobu je však podle komise v Evropě vidět v cenách za mobilní služby trend jistého nárůstu měsíčních poplatků spojený s nabídkou především vyšších datových služeb. Pravidla umožňují operátorům požádat národní dohledové orgány o výjimku, pokud dokážou, že by v důsledku konce roamingu museli domácí ceny zvednout. Podle komise o výjimku požádalo zatím několik desítek převážně malých, takzvaných virtuálních operátorů.