Nabídka <span>Unimexu a Travel Service</span> za ČSA: nula

Ekonomika
30. 9. 2009 15:35
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoKonsorcium firem Unimex-Travel Service ve středu podalo nabídku na odkoupení téměř 92 procent akcií ČSA. Nabízená cena přesahuje částku jedné miliardy korun za předpokladu převzetí společnosti s nulovým vlastním jměním.

Skutečná cena je však v podstatě nulová, protože výše vlastního jmění ČSA se v současnosti pohybuje okolo minus 1,2 miliardy korun. Ke konci roku 2008 byla totiž podle výroční zprávy firmy hodnota jejího vlastního jmění zhruba 570 milionů korun. Jen v první polovině letošního roku se však firma propadla do ztráty 1,8 miliardy, její vlastní jmění je tedy více než jednu miliardu korun v záporu.

Pokud by stát národního dopravce konsorciu Unimex-Travel Service prodal, neutržil by nic. Naopak, byl by nucen vyrovnat záporné jmění společnosti a "nalít" do ní okolo 1,2 miliardy korun.

Pražské ruzyňské letiště.Ministerstvo financí se přitom nechalo slyšet, že cena bude hlavním kritériem při rozhodování o prodeji či neprodeji firmy. Ministr financí Eduard Janota po uterním jednání vlády také oznámil, že se hodlá poradit s obměněnou dozorčí radou společnosti, která má příští týden předložit plán na ozdravení ČSA.

ČSA a Letiště Praha - možný sňatek z rozumu

Jednou z variant tohoto restrukturalizačního plánu je spojení ČSA se ziskovým Letištěm Praha, o němž se v poslední době vyrojila řada spekulací. Takový krok by měl svou logiku, protože činnost obou subjektů je vzájemně značně propojená.

ČTĚTE TAKÉ: Nová dozorčí rada ČSA: přicházejí krizoví manažeři
                        Sněmovna zakázala vládě prodat ruzyňské letiště

Spekulace přiživil i vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra, který pro zpravodajský server Euro.cz řekl: "Jedna z takových pracovních variant je, že do procesu (restrukturalizace - pozn. red.) zapojíme Letiště Praha."

"Potřebují najít peníze na financování provozu, jiný důvod v tom není," vysvětluje zdroj blízký ČSA. Není divu, České aerolinie se v letošním prvním čtvrtletí propadly do ztráty 1,8 miliardy korun, což je skoro o půl miliardy horší výsledek oproti loňskému stejnému období. Důvodem je podle managementu hlavně dvanáctiprocentní pokles počtu cestujících.

Šéf Unimexu Jiří Šimáně.Šimáně: Redukce flotily je nutná

Pokud by se vláda rozhodla ČSA prodat, čekalo by je pravděpodobně výrazné zeštíhlování. "Největším problémem ČSA jsou malé příjmy a vysoké náklady - proto je nutná redukce flotily, linek a administrativy na jedné straně a zvýšení load faktoru (míra obsazenosti letadel - pozn. red.) a tržeb na jednoho cestujícího na straně druhé," uvedl šéf Unimex Group Jiří Šimáně.

Spojení ČSA a letecké společnosti Travel Service by podle Šimáněho přineslo kýžený synergický efekt. "Došlo by k optimálnímu využití flotily letadel a konci činností, které dnes obě společnosti dělají duplicitně," doplnil.

V případě redukce flotily ČSA by o značnou část cestujících přišlo právě Letiště Praha, které už v současnosti zaostává za regionálními rivaly, především letištěm Vídeň.

Rozhodnutí padne do tří týdnů

Vyloučena není ani možnost, že České aerolinie zůstanou v rukou státu. V takovém případě by nejspíš pokračovaly restrukturalizační kroky schválené bývalou dozorčí radou a vedením ČSA, které počítají mimo jiné s propouštěním, snižováním mezd zaměstnanců, rušením letů s nízkou obsazeností či operováním některých linek letadly s nižší kapacitou.

Otázku o možném prodeji ČSA chce vláda vyřešit do 20. října. Privatizaci společnosti zahájila bývalá vláda Mirka Topolánka letos v lednu. Tehdy se předpokládalo, že do konečné fáze výběrového řízení postoupí až sedm zájemců a že stát utrží čtyři až pět miliard korun. Až dvojnásobný výnos očekával tehdejší předseda dozorčí rady firmy Ivan Kočárník.

ČTĚTE TAKÉ: Stát chce víc času na rozhodnutí o prodeji ČSA

Foto: ČSA, Robert Zlatohlávek a archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ