Nástupní mzdy se propadly až na <span>úroveň z roku 2007</span>

Ekonomika
16. 2. 2010 12:39
Kvůli růstu nezaměstnanosti nemají pracovníci zájem o přestupy.
Kvůli růstu nezaměstnanosti nemají pracovníci zájem o přestupy.

Kvůli růstu nezaměstnanosti nemají pracovníci zájem o přestupy.V České republice pokračoval i loni vzhledem k hospodářské situaci trend konce roku 2008 v podobě stagnace až poklesu mezd. Nejvýznamnější snížení se projevilo u nástupních mezd na pozicích vyžadujících nižší praxi, a to až na úroveň roku 2007. Vyplývá to zprůzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010, který dnes představila personální agentura Robert Half.   

"Na některých pozicích klesly dokonce i mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent," řekl ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Výjimkou je podle něj oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění. Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. Tato neuspokojivá situace na trhu práce je důsledkem opatrnosti na straně firem i uchazečů, dodal.   

Lidé totiž nechtějí podstupovat rizika spojená se změnou zaměstnání. Důvodem k ostražitosti je i vysoká míra nezaměstnanosti.

ČTĚTE TAKÉ: 22 321 korun. Průměrný hrubý plat v Česku v loňském roce

Nepříznivou ekonomickou situaci řešily minulý rok firmy zejména rušením některých pracovních pozic a propouštěním. Z důvodu nadbytečnosti firmy zeštíhlovaly především v marketingu a oblasti lidských zdrojů. Snižování stavů postihlo juniory, ale i střední a vyšší management, upozornil Křížek.   

Těžké časy podle něj zažívají především absolventi bez praxe. "Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Podniky totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě," podotkl Křížek.   

Nepříznivou hospodářskou situaci řešily firmy v oblasti financí a účetnictví zejména propouštěním a outsourcingem daných činností. Snížení mzdy pocítilo pouze devět procent dotázaných, a to řádově o deset procent.

V případě nástupních mezd se pokles projevil nejmarkantněji u finančního managementu, a to až o pětinu. Poptávka firem po uchazečích se zúžila pouze na základní a nezbytné pozice. Nejžádanějšími odborníky na trhu byli účetní, specialisté v controllingu, krizoví a finanční manažeři, dodal manažer divize Tomáš Bergl.   

Snižování mezd bylo zaznamenáno u desetiny respondentů v oblasti obchodu, a to zejména v důsledku poklesu zakázek a obratů. Fixní části mzdy se neměnily, pokles se týkal bonusové složky. Významnější snížení mezd se prý projeví až v průběhu roku 2010.

Nezájem o experty IT 

Nástupní mzdy se snížily u marketingových a obchodních pozic napříč všemi obory. Obecně u juniorských pozic klesly spodní hranice nástupní mzdy o zhruba 5000 korun, naopak u nejvyšších manažerských pozic se snížila horní hranice nástupní mzdy.   

"Rok 2009 byl ve znamení snížené poptávky po odbornících v informačních technologiích," uvedl manažer divize IT a telekomunikací Jan Bílek. Propouštěni byli zaměstnanci z důvodu pozastavení stávajících zakázek i nedostatku nových projektů.

Proto po více než čtyřech letech mzdy v oblasti IT poprvé meziročně nerostly, nástupní mzdy dokonce poklesly až na úroveň mezd před třemi lety. "Současný trh práce v oblasti IT charakterizuje opatrnost na straně firem i uchazečů," shrnul Bílek.   

Průzkumu firmy se zúčastnilo celkem 1450 lidí a probíhal na konci minulého roku.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ