Někteří zelináři květák nesklidí, nýbrž zaorají. Kvůli Rusku

Ekonomika
5. 9. 2014
Květák patří mezi zeleninu, o kterou není velký zájem (ilustrační foto).
Květák patří mezi zeleninu, o kterou není velký zájem (ilustrační foto).

Čeští zelináři, ovocnáři i mlékaři pociťují dopad ruského embarga na dovoz některých produktů z EU. Zelenina z ostatních států, která měla směřovat do Ruska, zamířila na český trh. Řetězce v Česku na některých místech hned po vyhlášení embarga snížily ceny zeleniny o třicet až padesát procent. V důsledku pociťují přetlak i zelináři při sklizni.

Některým se ani nevyplatí sklízet, a tak část úrody raději zaorávají. Zatím nejde o masivní jev, to se ovšem může brzy změnit, uvádí předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman pro on-line deník TÝDEN.CZ. Zaoráním produkce se alespoň živiny vrátí do půdy a ušetří se na příštím hnojení.

Proč se začala zelenina likvidovat?
Zatím jde jen o pár hektarů, řádově do 20, jedná se o pár jednotlivců po celé republice. Je to proto, že se zelenina přestala prodávat. A neprodává se, neboť se na českém trhu začala objevovat zelenina z dovozu a také spadly ceny. Ještě to není masivní jev, očekávám však, že to bude daleko horší. Řetězce v den vyhlášení embarga zareagovaly tak, že shodily ceny. Někde o třicet až padesát procent, což je docela kruté.

Jak zaorávání funguje?
My nahlásíme žádost na Státní zemědělský intervenční fond. Komise se podívá na pole, jestli jde opravdu o úplný porost, zda to nejsou jen nějaké zbytky. Posoudí se to, pořídí se nějaký záznam. Pak se úroda rozdiskuje, zaorá, aby se zelenina nedala zneužít. Například že by se na oko zadiskovala a pak znovu prodala. My ji tím zaoráním zlikvidujeme, takže je nepoužitelná.

Nebylo by možné tuto zeleninu ještě nějak využít? Např. v potravinových bankách? Místo likvidace darovat?
Zelenina není ovoce, jablka třeba vydrží, dají se do chlaďáku. Ale květák je v pondělí dobrý a ve středu už je žlutý. Papriky, okurky a podobně prostě nevydrží dlouho. Navíc zeleniny je na trhu dostatek a je levnější, takže nikdo nebude naříkat, že zeleninu nemá. Každý si ji může pořídit. A my ji nemáme v podstatě kam dát.

O jakou konkrétní zeleninu teď jde?
Okurky salátovky, květák a zelí.

Jak to vidíte o budoucna, pokud bude embargo platit dlouhodobě? Zvýší se ještě tlak z ostatních zemí na český trh?
My do Ruska nevyvážíme, ani jsme nevyváželi. Jde tu o druhotnou záležitost. Evropa vyvážela do Ruska cibuli, mrkev, rajčata, zelí atd. Otázka tedy je, co s tím Evropa udělá. Jestli si to doma zlikvidují, dobře. Pokud to ale začnou za laciné peníze vyvážet do Česka, tak to bude mít další dopad. Když nám to sem nebudou posílat za dumpingové ceny, tak se náš trh nemůže zhroutit.

Může to přijít?
Byl bych rád, kdyby ne, ale nedá se to vyloučit.

Pomáhá zelinářům nějak stát?
Stát pomáhá stahováním z trhu. Celá EU vypsala sazby a principy na stahování zeleniny z trhu. Jsou dva způsoby stahování, buď že se to zadiskuje, zaorá a nesklidí, anebo se to sklidí a potom se to nějakým způsobem zlikviduje.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné