Téma TÝDNE
Nemocná koruna: na euro za 25 zapomeňte
19.02.2017 18:00 Původní zpráva
Euro už přes tři roky nekoupíte za méně než sedmadvacet korun. Česká národní banka sveřepě trvá na svém: "V oslabování koruny pokračujeme." Ekonomické důvody však pominuly a nyní naopak hrozí, že se intervence vymstí. Mimo jiné by koruna po jejich konci vůbec nemusela posílit.
Češi se těší na letní dovolené. Jsou totiž dlouhodobě vystaveni pohádkám o silné koruně, která se prý dostaví hned, jakmile centrální banka ukončí její umělé oslabování. Konec intervencí ovšem vůbec nemusí přinést posílení koruny, a tak ani levnější zájezdy a nákupy v zahraničí. Co se bude s korunou dít dále, totiž nikdo neví.
Za normálních okolností by česká měna měla vůči euru posílit asi o 1,50 koruny a vrátit se zpět ke 25,50 za euro, kde byla naposledy 6. listopadu 2013. Kromě těch, kdo pojedou na dovolenou, by na takzvaném exitu z kurzového závazku měli vydělat dovozci na úkor exportérů.
Nedělejme však účet bez hostinského. Není vyloučeno, že koruna zůstane slabá, nebo dokonce spadne ještě níže. Česká měna je totiž předmětem nákupního šílenství. Spekulanti sázejí na to, že se jim jejich vklady zhodnotí. Koruna je prý "překoupena". Zahraniční investoři drží 900 až 1000 miliard korun, které jsou připraveni vrhnout na trh, jakmile Česká národní banka přestane kurz vůči euru garantovat. Budou-li se chtít všichni svých korun zbavit, jejich cena půjde dolů.
Tuzemští analytici jsou v předpovědích vývoje po vypnutí intervencí opatrní. "Kurz bude extrémně nestabilní, bude létat sem a tam," řekl časopisu TÝDEN Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. A ve svém názoru není osamocen.
Ještě před rokem by se přitom většina odborníků shodla, že koruna začne neomylně sílit. Situace se však od té doby otočila o sto osmdesát stupňů. Inflace se začala už loni v listopadu vracet zpět ke své cílové úrovni, což data za prosinec a letošní leden potvrdila. Od té doby berou zahraniční spekulanti korunu útokem a jen za období od začátku letošního roku jí nakoupili za 500 miliard.
Česká národní banka se chová úplně opačně...
* Proč se nezopakuje švýcarský scénář a proč koruna nejspíš hned tak neposílí?
* Jak konec intervencí odhadují přední tuzemští odborníci?
* A proč už se Andrej Babiš nebude moci chlubit tím, že stát vydává dluhopisy se záporným úrokem?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 20. ÚNORA 2017.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.