Nesplácené hypotéky v ČR pomalu rostou

Ekonomika
22. 5. 2013 18:20
Objem hypoték po splatnosti se mírně zvyšuje. Lidé v problémech často volí delší splátky či refinancují celou hypotéku.
Objem hypoték po splatnosti se mírně zvyšuje. Lidé v problémech často volí delší splátky či refinancují celou hypotéku.

Rekordně nízké sazby u hypoték zabírají na klienty. Lidé si ale z obav o budoucnost berou hypotéky čím dál nižší, jejich průměrná výše se snížila na 1,6 milionu korun. Banky navíc zpřísnily pravidla pro jejich získání. I tak ale podle dat České národní banky činí v ČR podíl hypoték se selháním 3,3 procenta. Z údajů oslovených bank vyplývá, že objem nesplácených hypoték či dlouhodobých úvěrů mírně roste.

Objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů, loni stoupl o 56 miliard na 1,019 bilionu korun. Počet klientů majících dlouhodobé úvěry vzrostl meziročně o 13 procent, tedy o 70 tisíc lidí. Nárůst je ovšem do značné míry dán refinancováním stávajících hypoték. Průměrná výše dlouhodobého úvěru klesla o 104 tisíc korun na 1,6 milionu korun, což je dáno přísnějšími požadavky bank, které nyní kryjí hypotéky do výše kolem sedmdesáti procent.

"Růst nesplácených hypoték není v ČR nijak dramatický. Čísla nejsou špatná na to, že ekonomika je v problémech vlastně už pět let od začátku krize," popisuje Luděk Niedermayer z poradenské společnosti Deloitte. Míru nesplácených hypoték či dlouhodobějších úvěrů nepovažuje v ČR za dramatickou.

Mezi bankami rozdíly

Hypoteční banka evidovala na konci roku 2012 nesplacené úvěry ve výši 2,88 miliardy korun, o rok dříve činily 2,33 miliardy korun. Podíl klasifikovaných úvěrů v portfoliu banky klesl z 6,12 procenta na 5,92 procenta.

Celkový objem nesplacených úvěrů dosáhl podle Czech Credit Bureau loni 45,7 miliardy korun, z toho více než 16 miliard spadalo na hypotéky.

U Wüstenrot činil objem nesplacených hypoték loni 1,05 miliardy korun a dosáhl 5,57 procenta ze všech pohledávek za klienty. V roce 2011 šlo přitom o 687 milionů korun, které tehdy odpovídaly 4,1 procentům klientů.

V UniCredit Bank činí podíl problematických úvěrů podle mluvčího Petra Plocka asi 1,5 procenta z celkového objemu. Konkrétní sumu, kterou se jim z klientů nedaří dostat, ovšem banka nesdělila.

Komerční banka ke konci prvního čtvrtletí letošního roku měla 5,8 procenta úvěrů se selháním (patří tam i hypotéky, banka údaje jen o hypotékách nesděluje). Celkem činil objem těchto úvěrů 27,3 miliardy korun, na konci roku 2011 to bylo 25,7 miliardy korun.

Podíl nesplácených úvěrů u ČSOB činil ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 4,78 procenta z celkového objemu úvěrů. Hodnota těchto úvěrů činila 16,9 miliardy korun. O rok dříve dosáhl 17,5 miliardy korun s podílem 5,19 procenta všech úvěrů.

Banky lákají na rekordně nízké sazby

Letos v dubnu dosahovala průměrná sazba u hypoték jen 3,08 procenta a byla tak nejnižší od roku 2003. Banky spouštějí akce k získání zákazníků a tvrdý konkurenční boj dále přispívá k snižování sazeb. Letos v dubnu bylo sjednáno celkem 7514 hypotečních úvěrů v souhrnné výši 11,906 miliard korun.

Průměrná sazba hypoték činila v dubnu 3,08 procenta.

Průměrná výše hypotéky dosahovala však jen 1,58 milionu korun, na tak nízké výši byla naposledy v roce 2006. Lidé si totiž vlivem recese ekonomiky a nejistých vyhlídek berou hypotéky stále nižší, aby se vyhnuli případným problémům se splácením.

"Příjmy lidí se vyvíjejí diametrálně odlišně od toho, co očekávali před pěti lety. Doufám, že se ekonomika nebude dále zhoršovat. Pokud by další tři roky klesala, do bankovních aktiv by se to promítlo negativně mnohem více," doplnil Niedermayer.

Autor: - hep -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ