Evropská nízkonákladová jednička, irské aerolinie Ryanair, od zimního letového řádu přestane létat z Prahy. Oznámila to zástupkyně firmy Henrike Schmidtová.
Firmě se nelíbí taxy ruzyňského letiště, které považuje za příliš vysoké. Letiště Praha nepovažuje ztrátu Ryanairu za zásadní a na své cenové politice nehodlá nic měnit.
"Jednání s letištěm nedopadla úspěšně a bude to mít dopady na naše působení v Praze," řekla Schmidtová. Žádná konkrétní čísla ohledně poplatků však s odvoláním na obchodní tajemství firmy neuvedla.
"Letiště Praha má nastavenu jednotnou cenovou politiku pro všechny segmenty leteckých společností," uvedla mluvčí Ruzyně Michaela Lagronová s tím, že žádná společnost nemá nárok na výjimku. Dodala, že irská firma se na provozu letiště podílí dvěma procenty a ke všem jejím linkám existuje alternativa.
Stahování Ryanairu začne v červenci, kdy budou zrušeny dvě linky ze čtyř. V letovém řádu zůstanou Dublin a Stockholm, zruší se linky do Birminghamu a na letiště Hahn u Frankfurtu nad Mohanem. Definitivně opustí Ryanair Prahu 28. října. Pasažérům zrušených letů prý firma vrátí peníze nebo nabídne jiné služby. Linku z Brna na londýnské letiště Stansted zachová.
Jak uvedla Schmidtová, Irové nabídli pražskému letišti umístění šesti letadel a rozšíření sítě na třicet tři linek z Prahy za podmínky, že se výrazně sníží letové poplatky. Podobně jako z Prahy odešli Irové nedávno z Vídně, jejíž letiště označili za nejdražší. Vídeň se bránila, že je pod evropským průměrem, Ryanair přesto přesunul své lety do Bratislavy.
Stejně tak odešel předloni z varšavského letiště. Jak dnes připomněl mluvčí z Varšavy Kamil Wnuk, Ryanair s letištěm jedná a snaží se proti ostatním dopravcům pro sebe získat lepší podmínky. Analytik letecké dopravy ze společnosti Cyrrus Jan Procházka považuje postup Letiště Praha i Ryanairu za logický. "Žádná tragédie to není, je to krok, který se víceméně čekal," uvedl. Společnosti jako Ryanair prý obvykle nelétají na hlavní evropská letiště, zástupci Ruzyně zase postupují správně, když chtějí udržet stejné podmínky pro všechny.
ČTĚTE TAKÉ: Ryanair ostře zaútočil na ČSA a Letiště Praha
"Oni hledají nejlevnější destinace a Praha určitě nebyla v jejich tabulce nejziskovějších letů moc nahoře," řekl Procházka. Zároveň je ale přesvědčen, že irská firma neodešla z Čech nadobro. "Určitě budou jednou z aerolinek, které se objeví ve Vodochodech," připomněl analytik aktivity
skupiny Penta, která hodlá za Prahou zbudovat letiště pro nízkonákladové aerolinie.
K případnému zájmu o létání na středočeské letiště se Schmidtová nevyjádřila. Ostrý provoz vodochodského letiště by měl být zahájen na přelomu let 2012 a 2013, proti tomu se ovšem bouří okolní obce.
Za odchodem Irů z Ruzyně může být i ukončení slevového programu letiště pro nově příchozí společnosti. Slevy trvají tři roky, což je doba, po kterou Ryanair v Praze působí. "Je to jako s investičními pobídkami, firmy je vyberou a pak zmizí," připomněl Procházka.
Letecké společnosti platívají na letištích mimo jiné za přistání či ochranu před hlukem, a to podle velikosti a váhy letadla. Další částka se vydává za odstavení stroje a dobu jeho "parkování", za odbavení každého cestujícího a zavazadla či za bezpečnost.
Například v Praze se za přistání účtuje podle velikosti letadel od 2000 korun do 9300 korun plus příplatek za každou tunu nad určitý limit, ve Vídni stojí přistání letadel kolem 6400 korun, příplatek 145 korun za každou tunu se platí až u letadel nad 45 tun. Levnější je Varšava, kde letoun zaplatí necelých 300 korun za přistání plus dalších 300 korun za každou tunu nad 40 tun. Vídeň ročně odbaví 18 milionů pasažérů, Praha 12 milionů, Varšava osm.
Foto: Profimedia.cz