Nízkých platů už mají Češi dost

Ekonomika
6. 12. 2016
Josef Středula.
Josef Středula.

Co se mezd týče, Česko se dostalo mezi nejnuznější země Evropské unie, tvrdí šéf Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Pokud se to má změnit, musí naše ekonomika začít prosazovat sofistikovanou výrobu a přestat být montovnou a skladištěm Evropy.

Mzdy zaměstnanců v Česku jsou stále zhruba čtvrtinové v porovnání s Německem nebo Rakouskem. Co je podle vás hlavní příčinou?

Dovolím si malé zpřesnění. V roce 2015 se naše hodinové nominální mzdy nacházely na úrovni 29 procent vůči Německu a 30 procent vůči Rakousku. V přepočtu na zaměstnance se pohybovaly průměrné mzdy zhruba o tři procenta výš, jde však o důsledek výrazně delší pracovní doby v České republice. Hlavní příčina našich nízkých mezd tkví už ve způsobu ekonomické transformace a směru hospodářské politiky v ČR, která se opírala a nadále opírá o podhodnocený kurz české koruny. A samozřejmě jsou tlaky, aby to tak zůstalo. I kdybychom si měli ty laciné pracovníky dovézt třeba z Ukrajiny a Mongolska.

Odpovídá tomu i produktivita práce? Je česká produktivita práce čtvrtinová v porovnání s tou německou?

Česká pracovní síla je naopak vzhledem ke své nízké ceně relativně produktivní. Stojí přibližně třetinu, ale vyprodukuje asi polovinu toho, co německá. Právě tento stav je neustále obnovovanou a posilovanou konkurenční výhodou ČR.

Neobáváte se, že Češi už mají dost toho, když se podívají, za kolik pracují jejich protějšky třeba v Německu, a že vyjdou do ulic?

Dost toho nesporně mají. Já jsem hrdý na to, že to byla ČMKOS, která v roce 2015 zahájila kampaň Konec levné práce. Odbory jasně prokázaly, že kampaň není populistické gesto, ale odborný a důvěryhodný důkaz o příčinách nízkých mezd v ČR.

Kdo je podle vás za tento stav zodpovědný? Připomeňme, že ČSSD byla ve vládě už v dobách, kdy byl proud zahraničních investic do Česka největší.

Naprosto jednoznačně - a naše analýzy to jasně ukázaly - je za tento stav zodpovědný způsob ekonomické transformace provedený na počátku devadesátých let a osoby a strany, které ho prosazovaly. Na počátku ekonomické transformace byly české mzdy uměle sraženy na úroveň deseti procent ve srovnání s Německem. To, že jsme za 25 let "doklopýtali" na úroveň necelých 30 procent SRN, je nejlepší a nezpochybnitelnou vizitkou "veleúspěšnosti" našich ekonomických reforem. Je zajímavé, že se v České republice stále vyskytuje dostatek různých ekonomů a politiků, kteří jsou vždy schopni a ochotni se vzájemně pochválit, jak to dělají či dělali dobře, a mentorovat jiné země, jak to mají dělat. Přitom se ČR "protransformovala" mezi nejchudší země EU, pokud jde o úroveň mezd - Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko. A jestli takto budeme pokračovat dále, za chvíli nás předežene i Polsko, tak jako nás už předehnalo v úrovni mezd Slovensko, Estonsko i Chorvatsko.

Čtěte TÝDEN!* Co si odborový předák myslí o sektorové dani, kterou navrhuje Bohuslav Sobotka?

* Jaké řešení pro růst tuzemských mezd nabízejí odbory?

* O jaký typ investic by se podle Josefa Středuly mělo Česko ucházet? 


VÍCE SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Petr MusilFoto: Robert Sedmík, Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné