Firmy v Česku ke konci roku 2012 dlužily na daních 134,7 miliardy korun, tedy o 27 procent více než o dva roky dříve. Podepsaly se na tom především nedoplatky na dani z přidané hodnoty, které podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve sledovaném období stouply z 57,3 miliardy na 82,5 miliardy korun. Vymáhání daňových pohledávek ale ztěžuje klesající počet pracovníků finančních správ a účelově založené společnosti, uvedl úřad ve své tiskové zprávě.
Účelově založené firmy jsou podle NKÚ největšími dlužníky a vymáhání nedoplatků nelze u nich ani zahájit. "Jde o trvalý stav, na němž nezměnila nic ani řada opatření, která si kladla za cíl předcházet daňovým únikům a zefektivnit vymáhání dlužných daní," napsali kontroloři.
Podle nich je vymožení daňových nedoplatků "téměř nemožné" u zadlužených společností, jejichž zakladatelé ukončí podnikání, neuhradí dluhy a ve stejné činnosti pokračují v nově založených subjektech, u firem, jejichž statutární orgán není funkční nebo které nesídlí na nahlášené adrese, případně sídlí na takzvané virtuální adrese, a u firem, které účelově mění své sídlo a místní příslušnost nebo se podvodným jednáním snaží získat majetkový prospěch, například vystavováním faktur na fiktivní plnění.
Kontrolní úřad současně připomněl, že ačkoli přibývá daňových nedoplatků, počet pracovníků vymáhacích oddělení se snižuje. Na kontrolovaných územních pracovištích finanční správy podle NKÚ připadá na jednoho pracovníka zhruba 600 dlužníků, v Praze 1 a 4 je počet dlužníků na jednoho pracovníka dokonce téměř trojnásobný. Také finanční pracoviště podle NKÚ uvádí, že jejich nedostatečné personální obsazení vzhledem k počtu dlužníků, objemu daňových nedoplatků a nárůstu administrativních úkonů je jedním faktorů, které negativně ovlivňují vymáhání.K vnějším faktorům ovlivňujícím vymáhání patří i časté změny právních předpisů, které vyžadují zásadní zásahy do Automatizovaného daňového informačního systému, doplnili kontroloři. Podle nich se problémy v tomto systému projevily i v souvislosti se vznikem Finanční správy ČR k 1. lednu 2013. Při přenosu elektronických dat z lokálních databází do krajské databáze prý nebyly údaje často dohledatelné.
Naopak včasné zahájení vymáhání kladně ovlivňuje i jeho úspěšnost. "Čím dříve správce daně předá nedoplatek k vymáhání, tím větší je jeho úspěšnost," napsal NKÚ. Podle jeho zjištění finanční správa v kontrolovaném období 2010 až 2012 vymohla včetně dobrovolných úhrad 22,1 miliardy korun, průměrně se jí tak v uvedených letech podařilo získat 8,8 procenta vymáhaných daňových nedoplatků.
NKÚ: Dluhy firem na daních stouply za dva roky skoro o třetinu
Ekonomika
3. 2. 2014 08:40
Daňových nedoplatků přibývá (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK , Martin Malý