Lidé po Vánocích u obchodníků nejvíce vrací oblečení a levnější elektroniku. Objem je zhruba stejný, jako v minulých letech. Vyplývá to z vyjádření firem. Vracení odstartovalo ve větší míře v pondělí a zejména u internetových obchodů potrvá přibližně další dva týdny.
"Nejvíce se určitě vrací oblečení, to když dárce netrefil správnou velikost. Pak také menší spotřebiče, hračky nebo elektronika. U dražších nebo rozměrnějších dárků jsou vratky méně časté, protože v případě těchto velkých darů se obvykle dárce radí s obdarovaným, je tu tedy významně menší pravděpodobnost," uvedla Michala Gregorová z Mall.cz.
Vracení levnější a méně kvalitní elektroniky je podle mluvčího Alza.cz Oldřicha Kurze novým trendem. "Typické je to například u tabletů, kde zákazník špatně odhadne cenovou hladinu a pak není s výrobkem spokojený. Může za to cenová válka výrobců, kteří se snaží nabídnout co nejlevnější výrobek, a to se odrazí buď v uživatelském zážitku nebo poruchovosti. Zázraky se nedějí a tablet do tří tisíc nebude žádný zázrak," podotkl.
Možnost vrátit nevhodné vánoční dárky nabízí podobně jako v předchozích letech řetězec prodejen s elektronikou Electro World. "Každé vrácené zboží na prodejnách posuzujeme jednotlivě a o možnosti vrácení zboží a jeho formě rozhoduje store manager," uvedl mluvčí řetězce Jiří Čihák.
"Pakliže je vše v pořádku, v naprosté většině případů našim zákazníkům vyhovíme," dodal s tím, že hromadný zájem o vrácení zboží nyní řetězec neregistruje, jde jen o jednotky případů.
Zboží z oděvního řetězce H&M lze do 30 dnů přinést neporušené, nenošené s originál nastřeleným štítkem a s účtenkou do kteréhokoliv obchodu řetězce na území Česka. "Částka bude zákazníkům vrácena na dobropisovou kartu, která může být uplatněna po dobu pěti let opět v kterémkoli obchodě na území ČR," řekl mluvčí H&M Kateřina Papežová. Důvodem pro vrácení bývá podle ní zpravidla nevhodná velikost oděvu.
Obchodníci v kamenných prodejnách povinnost vrátit peníze či zboží vyměnit ze zákona nemají, i když mnozí tuto možnost nabízeli jako konkurenční výhodu. Jednodušší situace je při zakoupení dárků přes internetový obchod. V nich mohou zákazníci podle zákona do 14 dnů od převzetí zboží odstoupit od smlouvy bez udání důvodu.
Podle předvánočních průzkumů letos Češi nakoupili v průměru sedm dárků za celkem 5800 korun.