Telekomunikační firma Telefónica O2 zaplatí konkurenčnímu T-Mobilu sporné dvě miliardy korun za údajně neuhrazené propojovací poplatky z minulých let. Potřebuje se dostat k zablokovanému majetku za šest miliard.
Chce tak ukončit exekuci, jež jí mimo jiné brání v prodeji nepotřebných nemovitostí, který chce v nejbližší době uskutečnit. Firma zároveň podala ústavní stížnost na exekuční řád.
Ústavní stížnost má vést ke zrušení části exekučního řádu. Ten totiž soudu kvůli vymáhané pohledávce umožňuje obstavit majetek v mnohonásobně vyšší hodnotě, a to i poté, kdy exekutor vybere a postihne konkrétní část majetku.
T-Mobile podle zástupců Telefóniky zneužil nedostatky v zákoně a navzdory skutečnosti, že o podstatě soudního sporu nebylo dosud rozhodnuto, a předčasně zahájil proti O2 exekuci. Telefónica tak více než rok nemohla nakládat s majetkem nad rámec běžné obchodní činnosti. Exekuce tak loni zablokovala i chystaný prodej 300 nemovitostí v hodnotě kolem šesti miliard korun.
"Vlastní spor není uzavřen a bude dále pokračovat. Společnost chce být flexibilní v provádění celé řady obchodních transakcí. Proto jsme se rozhodli uhradit spornou částku a ukončit tak předčasnou exekuci, kterou T-Mobile vedl ve snaze poškodit naši společnost," uvedl člen představenstva firmy Jakub Chytil s tím, že pevně věří, že se firmě podstatná část uhrazené částky vrátí zpět.
Předchůdce Telefóniky SPT Telecom uzavřel v roce 1997 smlouvu o propojení se společností RadioMobil a její vznikající značkou mobilních telefonů Paegas, jejichž nástupcem je T-Mobile. Firmy si ale po určitou dobu stanovovaly propojovací poplatky odlišně. Zatímco RadioMobil počítal s cenou 6,50 korun, Telecom jen tři koruny za minutu. ČTÚ pak dal při cenové kontrole za pravdu RadioMobilu a ten začal na Telecomu vymáhat dlužnou částku 898 milionů korun. Ta se po započtení úroků vyšplhala až k současným
dvěma miliardám korun.
Foto: archiv