Záchranný balíček sice kapitálové trhy na začátku týdne nakopl, nyní se však objevují obavy, že nutné šetření v řadě západoevropských zemí zpomalí evropskou ekonomiku. To by se pochopitelně nepříznivě odrazilo na výsledcích společností. Burzy proto zamířily na celém světě prudce dolů.
Už včera se snížila hodnota amerických korporací o 1,1 procenta podle klíčového ukazatele burzy v New Yorku - indexu Dow Jones. K poklesu přispěla i zpráva o vyšetřování osmi velkých bankovních domů.
Evropské burzy zažívají ještě prudší propad. Panevropský index DJStoxx 600 ztrácí 2,74 procenta. Nedaří se ani pražské burze, která kopíruje vývoj ve světě. Akcie padaly odpoledne o 1,6 procenta, přičemž v závěru obchodování se jejich pád prohloubil, když ztratily 2,5 procenta.
V nepřízeň investorů upadly zejména akcie těžařské společnosti New World Resources (NWR, )kterou spoluvlastní finančních Zdeněk Bakala. Za jeden den investoři přišli o 4,18 procenta z peněz vložených do NWR. O necelá čtyři procenta přišel Unipetrol a nedařilo se ani bankovním titulům.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf Deutsche Bank pochybuje o tom, že Řecko splatí dluhy
Obavy ze zpomalení ekonomického růstu srazily dolů ceny mědi a ropy. Naopak se daří "bezpečným přístavům", jako jsou zlato nebo německé dluhopisy.
Základy pro ekonomické oživení nejsou "solidní" a dluhopisová krize se "prohlubuje", přiznal dokonce čínský premiér Wen Ťia-pao. Objevují se dokonce hlasy o rozpadu eurozóny. Šéf Deutsche Bank Josef Ackermann pak pochybuje o tom, že Řecko bude schopné splatit své dluhy.
Evropská unie, země eurozóny a Mezinárodní měnový fond se shodly na vytvoření záchranného balíčku ve výši až 750 miliard eur, který by měl pomoci zadluženým zemím. Evropská centrální banka pak bude v rámci plánu nakupovat státní dluhopisy.
Foto: ČTK/AP