Smrtící kořalka
Obchodníci žádají Brusel o prověření "akce alkohol" v Česku
03.02.2013 16:25
Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) podá příští týden do Bruselu žádost, aby Evropská unie prošetřila účinnost českých předpisů o dohledatelnosti původu alkoholu. V neděli to v České televizi v Otázkách Václava Moravce řekl prezident svazu Zdeněk Juračka. Podle Juračky česká ministerstva nereagovala na stížnosti, že někteří obchodníci nákup a prodej alkoholu nezaznamenávají a nahrávají černému trhu.
Po aféře s jedovatým metanolem v prodávaném alkoholu, který v Česku usmrtil několik desítek lidí, SOCR podle Juračky upozorňoval ministerstva zemědělství, zdravotnictví a průmyslu a obchodu, že podle současných předpisů nelze zajistit stoprocentní dohledatelnost prodávaného alkoholu. Problémem podle svazu je, že obchodníci nemusí registrovat své tržby.
"Jestliže obchodník nemusí registrovat tržby, to jsou ty pověstné registrační pokladny, tak není možné udělat stoprocentní dohledatelnost. Protože ten obchodník si na černém trhu dokoupí zboží, třeba i to pančované, a na trh ho uvede, protože nikdo mu nekontroluje tržbu," řekl Juračka.
České úřady podle Juračky na problém, že není možné porovnat nákupy s prodejem, nereagují. V situaci, kdy se nedodržuje platný předpis, podle prezidenta SOCR nezbývá jiná možnost, než se obrátit na unijní instituce.
Juračka v pořadu ocenil práci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která se snaží zabránit šíření nebezpečných výrobků. Zmínil to i v souvislosti s dovozem polských potravin, který v posledních měsících zasáhly kauzy s technickou solí nebo jedem na potkany, které se do potravin mohly dostat. Kdyby v Polsku byla nastavena pravidla stejně jako v Česku, podle Juračky by ke kauzám nedocházelo.
Ústřední ředitel inspekce Jakub Šebesta přitom uvedl, že komunikace jeho úřadu s polskými kolegy je horší než u ostatních okolních zemí. Inspekce podle Šebesty dlouhodobě udržuje vztahy a předává si zkušenosti s potravinářským dozorem ze Slovenska, Dolních i Horních Rakous a ze Saska, nedávno česká inspekce podepsala dohodu o spolupráci s Bavorskem. "Pouze s polskou stranou přes několikaleté snažení se nám to nedaří, protože polská strana odmítá jakékoli nahlédnutí do její kuchyně," dodal.
Média v uplynulém roce informovala o nekvalitních polských potravinách opakovaně. Sérii těchto zpráv loni v únoru zahájila aféra s posypovou solí, kterou firmy v Polsku dodávaly označenou jako jedlou sůl tamním potravinářům. Loni v březnu pak polská policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Aféry pokračují i letos, minulý týden SZPI informovala, že na českém trhu se objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.