Omezení plynových dodávek v souvislosti se sporem Gazpromu a Ukrajiny by zatím nemělo mít vliv na české domácnosti. I když dodávky přes Ukrajinu do slovenské předávací stanice Velké Kapušany byly drasticky omezeny, není nutné se v Česku obávat podobných problémů, jaké zažívají Bulharsko nebo Makedonie. Závislost České republiky na ruském plynu není tak velká, jako v případě těchto zemí.
Přes 1,5 milionu českých domácností je vytápěno zemním plynem. Společnost RWE Transgas ve svém tiskovém prohlášení oznámila, že s využitím alternativních dodávek plynu z Norska a vlastních plynových zásobníků je schopna pokrýt aktuální spotřebu.
Česko odebírá z Ruska zhruba 6,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Kontrakty tuzemských společností na odběr plynu z Norska se odhadují na zhruba 3 miliardy ročně. Spolu s podzemními zásobami v hodnotě asi 1,9 miliard krychlových metrů jsou alternativní zdroje schopny nahradit ruský výpadek.
Větší problémy při dlouhodobějším přerušení dodávek mohou očekávat spíše spotřebitelé na Slovensku. Slovenská závislost na ruském plynu je jedna z nejvyšších v Evropě a blíží se stem procentům. Slovensko tak při přetrvávajícím výpadku bude muset využít vlastních plynových zásob.
Očekává se silný tlak představitelů Evropské unie na brzké vyřešení sporu. Kromě delegace vedené Martinem Římanem, která vyjednává s ukrajinskou stranou v Kyjevě, je na dnešek naplánováno i setkání evropských představitelů s šéfem Gazpromu Alexandrem Medveděvem v Berlíně.
Ruské importy představují téměř polovinu celkových plynových dodávek. Česká republika je pro zbytek Evropy významnou tranzitivní zemí. Přes naše území se do dalších států EU přepravuje 28 mld. m3 plynu ročně.
Foto: archiv Týdne