Pivo v Protivíně kontrolují raci, obliba "nealka" roste

Ekonomika
26. 6. 2017 09:00
Sládek a výrobní ředitel protivínského pivovaru Michal Voldřich.
Sládek a výrobní ředitel protivínského pivovaru Michal Voldřich.

Spotřeba piva v letních měsících narůstá. Češi podle mluvčí Kauflandu Renaty Maierl hojně přecházejí na jeho nealkoholickou podobu. V létě 2016 jsme ho vypili o 43 procent více než ve stejném období roku 2015. Její slova potvrzuje i sládek a výrobní ředitel protivínského pivovaru Michal Voldřich.

"V současné době jsme druhými největšími výrobci nealkoholického piva v České republice. Stále to jde nahoru," říká sládek pivovaru v Protivíně.

Sládek a výrobní ředitel protivínského pivovaru Michal Voldřich.

"Podíl prodeje nealkoholických piv vzrostl v letních měsících v sezoně 2015 a 2016 až o 43 procent. U obalového materiálu jasně převažuje tradiční přístup, tedy vratné skleněné lahve," doplňuje mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Právě v těchto obalech se v roce 2016 prodalo celkem 84 procent tohoto sortimentu.

Podle Voldřicha se kromě nealkoholického piva čím dál více prodávají jedenácti- a dvanáctistupňová piva. Naopak mírně klesá prodej klasických desítek. Mezi nejprodávanější piva protivínského pivovaru patří Platan jedenáctka společně s desítkou. Stále oblíbenější je také ležák protivínský Granát.

Výroba v protivínském pivovaru.

Z nových značek nabízí pivovar vlastní pivo společnosti Kaufland Bruncvík, které je pojmenované po bájném rytíři. "U vlastní značky se ve spolupráci s pivovarem podílíme na tvorbě receptury, konzultujeme použité suroviny a dbáme na dodržování výrobního procesu formou interních auditů," doplnila k tomu mluvčí Kauflandu.

Bruncvík je zatím k dostání pouze ve skleněných lahvích, vybrat si přitom můžete ze šesti druhů. Na své si přijdou milovníci pšeničného piva, nechybí ani klasický světlý ležák nebo světlé výčepní pivo, tmavý a polotmavý ležák a v neposlední řadě stále oblíbenější nealkoholická verze.

Pivovar v Protivíně stojí už od poloviny 16. století.

Protivínský pivovar je specifický hned v několika ohledech. Kvalitu vody používanou k výrobě zde kontrolují raci. Díky nim se o zhoršení vody v pivovaru dozvědí v řádu minut. Dalších pět raků čeká v záloze, kdyby některý z právě "sloužících" raků náhle zemřel. Podle sládka raci nemusejí přežít "svlékání", kdy čekají dva dny, až jim doroste krunýř, a jsou v této době mimořádně citliví. "Kdybyste k rakovi v tuto dobu přišli a sáhli si na něj, může klidně umřít jenom kvůli tomu," vysvětluje sládek.

V pivovaru navíc boří mýty o tom, že pivo a jeho výroba jsou spojeny pouze s muži. Ze sedmdesátičlenného týmu tvoří šedesát procent pracovníků, kteří jsou převážně z řad místního obyvatelstva, ženy.

V pivovaru tvoří 60 procent personálu ženy.

Autor: Kamila Steinbachová Foto: ČTK , Václav Pancer

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ